Bizi Takip Edin

BESLENME

AÇ KALMANIN SİZİ SAĞLIKLI KILMASININ 6 YOLU

-

 

orucAç kalmak sizi fazla yemekten daha sağlıklı yapıyor olabilir.

Yeni diyet ve beslenme programlarında aç kalmak yerini alıyor ve hakkı teslim ediliyor. Fakat mantıklı bir şekilde yemekleri uzaklaştırmak (günler değil saatlerden bahsediyoruz) sadece kemer deliklerinizi birer birer geriye çekmeye değil, başka şeylere de yarıyor. Doğru yapılırsa, aralıklı açlıklar sağlığınızı her yönüyle yükseltebilir.

Hayatınıza yıllar katar

‘Medical 
Hypotheses”e göre 65 yaşına geldiğinizde, günlük gıda alımınızı 900 ila 2300 kalori arasında değiştirmek hayat sürenizi %30-50 arasında değiştirebilir. Küçük şeyler büyük farklar yaratır.

Kanallarınızı temizler

Sigaraların arterlerinizi tıkamasından korku mu duyuyorsunuz? The Intermountain Medical Center’ın araştırmasına göre aralıklı açlıklar kolestrol seviyelerinizi %12’ni oranında azaltabilir. Bu da sizi kalp krizlerine ve felçlere karşı koruyacaktır. Tabi gene de sigarayı bırakmalısınız.

Kas büyümesini ateşler

Antrenman seanslarınızda sizi yakıtsız bırakmak kulağa mantıksız geliyor olabilir. Fakat 24 saatliğine aç karınla yaşamak, daha büyük kazançlar sağlayabilir. Intermountain Medical Center’ın araştırması bir gün boyunca aç kalmanın insan büyüme hormonunun seviyelerini %2000 oranında artırarak, yağsız kas oluşumunu sağlayabilir. Bu kadar beklediğiniz öğünün ise protein yüklü güçlendirici bir yemek olmasından emin olun.

Type 2 ile kavga eder

Pudinglere olan tutkunuzun sağlığınızı riske atmasına izin verin. Ayda bir kez 24 saat aç kalmak, American College of Cardiology’nin araştırmasına göre tatlı tutkunuzu kırıp, insülin duyarlılığınızı sıfırlayarak, vücudunuzda gelişmekte olan diyabet hastalığının riskini azaltabilir.

Kulaklarınızın arası rahat kalır

Vücudunuza aldığınız tüm kalorileri bir gün içerisinde birkaç saate sıkıştırın ve Beyin-Edinimli Nörotrofik Faktörünüzün seviyeleri artsın. Bu nöron ölümünü, hafıza kaybını ve bilişsel gerilemeleri önleyecektir. Bu da her cümleyi ilk söylenişinde anlamanızı sağlar.  Proceedings of the National Academy of Sciences’a göre aralıklı açlıklar sözel belleğinizi %20 oranında güçlendirir.

Sizi gribe karşı korur

Eğer sık sık grip olan biriyseniz, bağışıklık sisteminizi 3 günlük bir oruçla resetlemenin vakti gelmiş olabilir. The University of Southern California’nın araştırması 72 saat aç kalmanın, vücudunuzun savunma mekanizmalarını tekrar düzenliyor ve yeni beyaz kan hücrelerinin üretimi içine kök hücrelerini çalıştırır. Burun çekmeye son!

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com