Bizi Takip Edin

BESLENME

8 BESLENME YALANI

-

 

Yapılan yeni araştırmalar, doğru bildiğimiz yanlışları ortaya çıkarıyor.

01

1 – Mikrodalga fırın besinleri yok eder

Sebzelerin besin değerlerini etkileyen iki faktör vardır: Yüksek ısı ve su. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, işte bu yüzden sebzeleri pişirmek için en kötü yöntemin haşlamak olduğunu söylüyor. Mikrodalga fırında ise besinler yüksek ısıya sadece kısa bir süre maruz kalıyor. Böylece besin öğelerini muhafaza ediyor. Yine de bu yöntem her sebze için doğru seçim olmayabilir. Örneğin havuçlar haşlandıklarında daha besleyici olurlar. Çünkü içerdikleri besinler, haşlandıklarında daha kolay özümseniyorlar. Aslında nasıl pişmiş olursa olsun, önemli olan bol bol sebze tüketmek.

02

2 – Yumurta kolesterol seviyesini yükseltir

Bu bilgi doğru olsa da yumurtalardan korkmanıza gerek yok. Çünkü yumurta “iyi kolesterol” dediğimiz HDL kolesterol içerir. 2007 yılında Amerika’da on bin yetişkinin katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırmada, günde bir veya daha fazla yumurta tüketimiyle, kalp ve damarlar hastalıklar arasında bir bağlantı olmadığı görüldü. Yumurta protein ve sağlıklı yağlar bakımından da oldukça zengin. Bu nedenle doğada bulunan en iyi kas yapıcı gıdalardan biri.

03

3 – Kırmızı et sağlığa zararlıdır

Kırmızı et konusunda uymanız gereken kural şu: Bir haftada tükettiğiniz kırmızı et miktarı 500 gramı geçmemeli. Dünya Kanser Araştırma Fonu, tüketilen kırmızı ve işlenmiş et miktarı kısıtlandığında, bağırsak kanseri riskinin azaldığını açıkladı. Ancak bu eti tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yağsız kırmızı et içeren bir beslenme düzeni, kötü kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olur ve omega 3 yağ asitlerinin emilimini artırır. Aynı zamanda demir, çinko ve protein sağlar.

04

4 – Kırmızı şarap kalp için faydalıdır

Kırmızı şarap, kalbi koruyucu özellikler taşıdığı pek çok araştırma tarafından kanıtlanan “resveratrol” adında bir kimyasal içerir. Ancak Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, asıl kerametin alkolde olduğunu ortaya çıkardı. Günde bir bardak alkollü içecek tüketmek kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Üstelik bira, şarap veya ne tür bir içki olduğu fark etmiyor. Yalnız aşırıya kaçmamanız gerek. Düzenli olarak günde birden fazla kadeh içki içmek riski artırır.

05

5 – Yağsız yiyecekler daha sağlıklıdır

Siz siz olun, ürünlerin üzerindeki etiketlere kanmayın. Yağsız diye satılan gıda maddeleri de, en az tam yağlı ürünler kadar kalori içeriyor olabilir. Çünkü tadının güzel kalması için yağın yerini şeker türleriyle dolduruyorlar. “Journal of Marketing Research” dergisinde yayımlanan bir araştırma, insanların üzerinde “düşük yağ oranı” yazan çikolataları yüzde 28 oranında daha fazla tükettiklerini kanıtladı. Bu da normal çikolatalara göre daha fazla kalori tüketmek demek.

06

6 – Organik yiyecekler daha besleyici

Sırf daha pahalılar diye, sağlığınız için daha faydalı olduklarını sanmayın. “The London School of Hygiene and Tropical Medicine”, 50 yıl boyunca gerçekleştirilen 50 binden fazla araştırmayı incelediğinde şu sonuca ulaştı: Geleneksel yöntemlerle organik olarak yetiştirilen sebze ve meyveler, sağlık için diğerlerine kıyasla önemli bir fark yaratmıyor.

07

7 – Tam yağlı peynir tüketilmemeli

Tam yağlı peynirlerdeki kalori miktarı, düşük yağlı peynirlere göre daha yüksek olabilir. Ancak her gün bir dilim tam yağlı peynir yemek aslında zayıflamanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, yapısında bulunan protein ve sağlıklı yağ birleşiminin sizi tok tutması ve atıştırmalık şeyler yeme ihtiyacınızın önünü kesmesi. Kemiklerinizi güçlendiren kalsiyum bakımından da zengin bir besin.

08

8 – Yalnızca taze meyveler yenmeli

Taze meyveler C vitamini için en iyi kaynağınızdır. Ama kurutulmuş ve konserve meyvelerle de günlük olarak tüketmeniz gereken meyve miktarını karşılayabilir. Kurutulmuş meyvelerde yağ ve tuz oranı düşüktür. Lif ve potasyum bakımındansa zengindir. Illinois Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, konserve meyvelerin de en az taze meyveler kadar lif ve vitamin sağladığını gösterdi.

 

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com