Bizi Takip Edin

FITNESS

60 SANİYEDE DAHA FAZLA KAS

-

 

Yapacağınız ufak bir hileyle performansınız artacak. Sakatlanma riskinizse azalacak. 

Sıklıkla spor salonuna giden herkes bunu söyler. Kaliteli bir antrenmana giden yol doğru duruştan geçer. Denge bozukluğu, çalıştırmanız gereken kasları yeteri kadar kullanmadığınız anlamına gelir. Ancak iyi bir haberimiz var. Bunu düzeltmek için spor salonuna gitmenize gerek yok.
ABD’li güç ve kondisyon antrenörü Jamie Sawyer “Kas hacminizi geliştirmek için yaptığınız her hareket, kaslarınız üzerindeki kontrolü de artıracaktır. Etrafımızda bulunanlar konusunda bilgiliysek fiziksel olarak reaksiyon gösterebilme özelliğimiz de gelişir” diyor.
Aşağıda göstermiş olduğumuz ve Bates metodu olarak bilinen egzersizle, zihin ve kas arasındaki iletişimi artıracaksınız. Spor salonunda vakit kaybetmeye son. Akıllıca çalışarak çok daha kolay sonuçlar elde edebilirsiniz.
Not: Ağırlık kaldırırken kullandığınız sehpanın sahip olması
gereken eğim miktarı. Bu
şekilde göğsünüzdeki
dokular daha iyi çalışabiliyor.

01

Kolay Yöntem

Günlük rutininizi antrenman programınıza dâhil edin ve yakabildiğiniz kadar fazla kalori yakın.
Bir hafta boyunca günde iki kere merdivenleri çıkın.

02

İşe yürüyerek gidebiliyorsanız mutlaka yürüyün. Günde 30 dakika hiç fena sayılmaz.

03

Her saat başında 10 dakika masanızın yanında ayakta durun.

04

MEN’S HEALTH SPOR DANIŞMANI: Ahmet Keskin

Spor salonunda vaktim kısıtlı olduğunda kardiyo çalışmasını hangi aletle yapmamı önerirsiniz?
Kardiyo aletleri içerisinde aslında önemli olan hangi makinenin kullanıldığı değil. Makinenin çalışma süresi ve şiddeti. Genellikle makineler (bisikletler, stepper’lar) sadece alt bedeni çalıştırır. Kol ergometresi gibi bazılarıysa üst bedeni çalıştırırlar. Büyük ve çok sayıda kas grubunu çalıştırıp fazla miktarda enerji açığa çıkmasını sağlayan, kan dolaşımını çok hızlandıran, alt ve üst bedeni beraber kullandıran kürek ve cross trainer gibi aletler, bir adım daha öne çıkıyor. Kürek, cross trainer’e göre daha zorlayıcı görünebilir. İtme ve çekme hareketinin aynı anda daha fazla sayıda kası çalıştırması, tüm bacak kaslarını harekete geçirmesi ve yer çekimine karşı yapılması sebebiyle kısıtlı zamanı olan kişiler için en iyisi bu sayılır. Sakatlanma riskinin düşük olması, eklemlere binen yükün diğerlerine göre daha az olması da bu makinenin seçiminde rol oynuyor.

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com