Bizi Takip Edin

SAĞLIK

40’LARINDAKİ ADAM: MURAT BAŞOĞLU

-

 

44 yaşında hem zihinsel, hem de fiziksel olarak hayatının zirvesinde olan ünlü sunucu Murat Başoğlu, başarısının sırrını anlatıyor.

Bundan bir kaç sene önce sıkı spor yapıyordunuz değil mi? Artık işleriniz çok yoğun. Zaten evli barklı bir adamsınız, iş çıkışı eve gitmeniz şart. Peki bu bahaneleri kullanmayı bıraksanız hayatınız nasıl değişirdi, hiç düşündünüz mü? Aslında düşünmenize gerek yok, karşınızda örneği var: Murat Başoğlu. Eğer hedeflerine ulaşmasını engelleyen bahaneleri geride bırakmasaydı, şu an 13 yıl önce sabah programları sunarkenki hâlinden daha genç görünemezdi.

 

1

İLK ADIM: HATALARINI FARK ET

“Aslında hedefim bu kadar forma girmek değildi” diyor Murat Başoğlu başarı öyküsünü paylaşırken. “İstemediğimden değil, uzun yıllar spora gitmeme rağmen hiçbir zaman belli bir seviyenin üzerine çıkamadığım için. Sonra aynı kısır programları takip etmek yerine hatalarımı fark edip  ortadan kaldırmaya karar verdim.” Başoğlu’nun sonraki adımı bir kişisel antrenör ile çalışmaya başlamak olmuş. “Dışarıdan bir göz söylemezse insan kendi yaptığı hataları kolay kolay fark edemiyor.”

2

SÜPER SETLERLE SÜPER SONUÇLAR

Murat Başoğlu şu anda takip ettiği programda haftanın sadece iki gününde kardiyo yapıyor. “İnsanlar benim koşu bandı üzerinde ne kadar az vakit geçirdiğimi öğrendiğinde gerçekten çok şaşırıyor” diyor. Peki kardiyo yoksa yağlar nasıl gidiyor? İstasyon çalışmalarıyla… Tüm antrenman boyunca nabzını 130-140’larda tutacak şekilde hareketleri art arda yapıyor.

3

PİYASA DEĞİL SPOR YAP

Baklavalarınızla tanışmayı hariç tutarsak, forma girmenin en büyük ödülü çevrenizdekilerin sizden tavsiye istemek için sıraya girmesi olabilir. Murat Başoğlu’nun tavsiyesi ise magazin manşetlerini süsleyecek cinsten: “Piyasa yapılan spor salonlarında uzak durun.” Anlamı şu, amacınız gerçekten fiziksel sınırlarınızı zorlamaksa, kalabalık insanların spor yapmaktan çok sosyalleştiği spor salonları size hitap etmez. “İçeride havalı fitness aletleri,  açık havuzlar olmasa da olur. Eğer yeterince kararlıysanız, bir dambıl seti ile oturma odanızda bile forma girersiniz.”

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler