Bizi Takip Edin

SAĞLIK

30 YOLLA STRESTEN KURTULUN

-

 

Derdiniz ne olursa olsun, artık bitti. Geriliminizi azaltmanız ve tüm gününüzü daha huzurlu geçirmeniz için irili ufaklı tam 30 formül geliştirdik.

Stresin en kötü yanının ne olduğunu tam olarak söyleyebilmek çok zor… Sinirlerde ve damarlarda bir sıkışma mı; yoksa tırnaklara, hatta beyinciğe kadar uzanan bir gerilim mi? Masum bir çocuğun yüzüne inen bir tokat mı? Sevgilinize, arkadaşlarınıza patlayan bir öfke mi? Ya da erkekler tuvaletinde sessizce ağlamak mı? Pardon, bu sonuncusunu biraz yüksek sesle söyledik galiba! Zaten asıl mesele de stresin pek çok noktadan saldırıya geçebilmesi. Yani onu kontrol etmek, bastırmak, ona karşı bir zafer kazanmak istiyorsanız, aynı şekilde yanıt verebilmeniz gerekir. Bu yüzden biz de birkaç ayımızı, araştırmaları okuyarak ve uzmanlar arasında mekik dokuyarak geçirdik ve sizin için stresi defeden en iyi 90 yöntemi derledik. Doğrusu, böyle büyük bir yükle boğuşurken çalışırken, bizim de stres altına girdiğimiz anlar oldu. Ancak yazdıklarımızı bir yandan da uygulamaya başlayınca her şey çorap söküğü gibi geldi; tüm stresimiz gitti.

Ve çok iyi biliyoruz ki yakında sizinki de gidecek…

1 Daha çok portakal suyu için.

Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, günde 2 kez 200 miligram C vitamini verilen farelerin neredeyse hiç stres hormonu salgılamadıkları gözlenmiş. Eğer C vitamini fareleri rahatlatabiliyorsa, sizi neden rahatlatmasın ki? Günde 2 büyük portakal suyu, gereken C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

2 Telefonunuza bant yapıştırın.

Kuzey Carolina Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nin Tamamlayıcı Tıp Programı’ndan Susan Siegel, “Bu size telefonu cevaplamadan önce derin bir nefes almanız gerektiğini hatırlatsın. Böylece hem kendinizi daha iyi hissedecek, hem de telefonu daha güvenli bir ses tonuyla cevaplayacaksınız,” diyor.

3 Köpeğinizle oynayın.

New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, size ait olsun veya olmasın, dört ayaklı bir dost ile vakit geçirmenin, iki ayaklı bir dostla vakit geçirmeye oranla daha rahatlatıcı olduğunu gösteriyor.

4 Starbucks’a takılın.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, stresin erkeklerdeki kafein miktarını azalttığı ve bu nedenle gergin ve öfkeli bir hale getirdiğini gösteriyor. Arkadaş grubunuzla birlikte kafein takviyesi yapın, stresinizi azaltın.

5 Spor psikolojisi danışmanı

Alan Goldberg, “Önemli bir atış yapacağınız zaman parmaklarınızı sallayın. Bu hareket kol, el ve bileklerinizdeki gerilimi azaltır ve daima kontrol edebildiğiniz tek şeye (atış öncesi rutinine) odaklanmanızı sağlar,” diyor.

6 İşe bir radyo götürün.

Pennsylvania’daki Wilkes Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; iş yerinde müzik dinlemek stres seviyesini azaltıyor ve insanları birbirine yakınlaştırıyor.

7 Susun ve gülümseyin.

Konuşma yapacaksınız; ancak korkuyorsunuz. Media Training Worldwide’ın Başkanı T.J. Walker, “Gülümseyin, dinleyicilerinize bakın ve bir-iki saniye konuşmayın. Rahatlayacak ve rahat olduğunuzu, her şeyin kontrol altında olduğunu gösterebileceksiniz,” diyor. Böylece dinleyicileriniz de rahatlayacak ve durumu kontrol almanız mümkün olacaktır. Eğer kürsüye pandomim yapmak için çıkmadıysanız; artık konuşmaya başlayabilirsiniz.

8 Ellerinizle konuşun.

Walker, “İş görüşmesinde sakinliğinizi koruyabilmek için kollarınızı bacaklarınızın üzerine koyun, dirseklerinizi bükün, ellerinizi birbirine iyice yaklaştırın,” diyor ve ekliyor, “Bu sayede vücudunuz rahatlayacak, sizi sohbet kıvamında tutacaktır.”

9 Koşun, bisiklete binin, kum torbası yumruklayın.

Ne yaparsanız yapın, mutlaka yoğun bir egzersiz yapın. Araştırmalar, 33 dakikalık yoğun bir egzersizin, orta tempoda yapılan bir antrenmana kıyasla stresi daha fazla düşürdüğünü göstermekte. Artan 60 dakika da yanınıza kâr kalıyor.

10 Egzersizden sonra saunaya girin.

Çünkü Oklahoma State Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, egzersizlerini sauna ile birleştiren kişilerin, birleştirmeyenlere göre stresten çok daha iyi bir şekilde arındıklarını, rahatladıklarını ve kendilerini başarılı hissettiklerini ortaya çıkardı.

11 En sevdiğiniz şarkının sözlerini hatırlamaya çalışın.

Şehir adlarını plaka numaralarına göre sıralayın ya da çapraz bulmaca çözün. Bir şekilde zihninizi zorlayın. Yeter ki, sonuna varabileceğiniz işler olsun. Sonucuna bir türlü varamadığınız problemler stres katsayısını daha da yükseltecektir.

12 “Journey to Wild Divine” oynayın.

Bu bir bilgisayar oyunu ve bakın nasıl oynanıyor: Parmaklarınıza takılı üç adet biyo-sensör var. Stres seviyenizi ölçüyor ve gizemli yetenekleriniz bu seviyeye göre değişiyor. Ne kadar çok oynarsanız, duygularınızı o kadar iyi kontrol edebilmeye başlıyorsunuz.

13 Farklı bir bakış açısı geliştirin.

Derin bir nefes alın ve uzun uzun düşünün. Bu sizi uçurumun kenarından alacak, olayları farklı bir bağlamda, daha geniş bir perspektiften ele almanızı sağlayacaktır. Yapılacak işler listesinde bekleyen binlerce kalem artık o kadar da zor görünmüyor değil mi?

14 TV’deki bir yarışmada olduğunuzu hayal edin.

Otomobilin içinde ağlayan bir bebeği susturmaya çalışırken ya da buna benzer stres yükselten başka bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, “Havadan 100 bin YTL kazansam, acaba bu durumu gerçekten dert eder miydim,” diye kendinize bir sorun. Göreceksiniz, hızla rahatlayacak ve stres bulutlarını dağıtacaksınız.

15 Özür dileyin.

Kalabalık bir otobüstesiniz, çocuğunuz kıyameti koparıyor ya da benzeri bir durum. Çevrenizdekilerden özür dileyin. Bir anda havadaki stres bulutları dağılacaktır.

16 Affedin.

Uçağın içi tıka basa dolu. Bir bebek ağlıyor. Annesi telaş içinde insanları rahatsız etmemeye çalışıyor. Stanford Üniversitesi’nden Carl Thoresen, “Boş verin, başka birisinin davranışlarını kontrol edemeyeceğinizi kabul etmek kolay değildir; fakat stresi düşürmenin de en etkili yollarından biridir,” diyor.

17 Bahçenize ağaç dikin.

Yolunuzu kapatsa bile, boş duvarlara veya sonu görünmeyen bir asfalta bakmak yerine, daha hoş bir manzaraya sahip olmak, daima huzur verici olacaktır.

18 Çiçekleri sulayın.

Bitkilerle ilgilendiğiniz takdirde ne uzun bir zaman, ne de büyük bir yer kaybedeceksiniz. Aksine onlarla her ilgilendiğinizde, sizi kuşatan dünyayı unutacaksınız.

19 Banyo perdesi rengini attıysa siz de banyo perdesini atın.

Yerine yeşil veya mavi tonlarında yeni bir perde takın. Soğuk renkler daha rahatlatıcı olacaktır.

20 Doktor randevularınızı sabahın erken saatlerine alın.

Eğer bütün günü akşamüstü yaptıracağınız testi dert ederek geçirirseniz, stres seviyeniz yükselecektir. Sabah ilk işiniz bu olsun. Aksi takdirde randevunuza gidene kadar kortizol seviyeleriniz doğal olarak yükselecektir.

21 Meditasyon yapın.

Batı Virginia Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma çerçevesinde meditasyona katılan 35 kişinin stres seviyelerinde 3 ay içinde %45 azalma görüldü. Bu yüzden siz de günde sadece 10 dakikanızı sessizce oturmaya ve nefesinizi duymaya ayırın. İnanın zihninizi hızla boşaltacak ve yeni güne hiç olmadığınız kadar hazır başlayacaksınız.

22 Ayakkabılarınızı boyatın.

Psikolog Michael Nuccitelli uçağınız rötar yaptığında dolanıp durmanın, hatta yapacak bir iş bulmanın stresinizi düşüreceğini belirtiyor. Mesela, ayakkabılarınızı boyatabilirsiniz. Eğer bu dergiyi sürekli takip ediyorsanız, temiz ayakkabıların kadınların dikkatini hemen çektiğini biliyorsunuzdur.

23 Seyahat acentanızı arayın.

Özellikle de patron sizi yerden yere vurduğunda. Panik Bozuklukları Araştırma Programı yöneticisi Dr. Srini Pillay, “Bu hamle stres tünelinin ucundaki huzur ışığını göstermekle kalmayacak, çalışmanızı da iyileşecektir,” diyor ve ekliyor, “Ancak dikkat! Tatili fazla yakın bir gelecek için planlamak, patrona tepki gösterdiğiniz izlenimi bırakabilir. Zamanlamayı iyi ayarlayın.”

24Tenis topuna bir delik açın ve sıkın.

Ya da bulabiliyorsanız yeni çıkan stres toplarından alın. Bırakın tüm gerilim elinizde toplansın, sonra da uçsun gitsin.

25 Seks yapın.

Uzmanlar orgazmın beta endorfin (yani vücudun kendi ürettiği iyi huylu uyuşturucu) salgılanmasına yol açtığını belirtiyor. İyi bir orgazm tüm ağrılarınızı dindirecektir.

26 Nintendo Wii Fit’i ile yoga yapın.

Yoga yaparken salondaki tek erkek olmaktan şikâyetçi iseniz(!), bu işi evinizde de bu teknolojik yardımcı eşliğinde yapabilirsiniz. Hem kaslarınızı gevşetir, hem de yoga yaparken strese girmezsiniz!

27 Portföyünüzü kontrol edip durmayın.

Hong Kong’lu yatırımcılar üzerinde yapılan bir araştırma, sürekli hisselerini kontrol eden yatırımcıların daha çok stresli olduklarını ortaya koymuş. Bunun yerine eğitim alarak bilginizi artırın. Mali tabloya daha geniş bir açıdan bakabilenler daha huzurlu oluyor.

28 Yeni bir işe başladığınız gün, bir arkadaşınızı arayın ve gün boyunca birkaç kez kısa molalar verin.

Tempoyu düşürdüğünüzde yeni iş ortamınıza hakim olduğunuzu hissedeceksiniz. Bu da nihai olarak stres seviyenizin azalmasını sağlar.

29 Tahmin ettiğiniz varış saatine fazladan 10 dakika ekleyin.

Dr. Pillay, trafiğe takıldığınızda, gereken kişileri arayıp gecikeceğinizi bildirmenizi; ancak hesapladığınız varış saatinin üzerine fazladan 10 dakika daha ekleyerek bildirmenizi öneriyor.

30 10 dakika boyunca kız arkadaşınızın elini tutun.

Yapılan bir araştırma, sevgi dolu bir temasın, stresli durumlarda kan basıncını ve nabzı düşürdüğünü doğruladı. Araştırmada, sevgilisine dokunan kişilerin, dokunmayanlara kıyasla 2 kat daha fazla rahatladığı görüldü.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Evde yemek kokusu nasıl yok edilir

Umut Doğan Yıldız

-

Balık ve diğer ağır kokulu sebzelerin kokusunun evinizi sarmamasını ve sardıysa da bu kokuların yok olmasını mı istiyorsunuz? İşte size yöntemler:

Vanilya kavurmak kötü kokuyu giderir

En etkili koku giderici yöntemlerden biri vanilya kavurmaktır. Kızartma yaptıktan sonra tavanın içine bir paket vanilyayı dökün ve kısık ateşte bir süre pişirin. Vanilyanın güzel kokusu, diğer kötü kokuları baskılayacak ve ortada sadece vanilya kokusu kalacaktır.

Balık kızartmasından sonra koku nasıl giderilir? Cevap: Limon ve sirke karışımı!

Limon ve sirke karışımı özellikle evde balık kızartması yaptıktan sonra uygulanan bir yöntemdir. Balık kızartması yaptıktan sonra bir cezveye 1/2 limonun suyunu ve 1/2 çay bardağı elma sirkesini koyun. Bu karışımı 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Kokunun yavaş yavaş yok olduğunu hissedeceksiniz.

Limon kabuğu ile koku giderme

Üçüncü alternatif ise ocağa limon kabuğu koyup bunu yakmaktır. Yarım bir limonu ya da yarım limon kabuğunu ocağın en küçük gözüne koyarak kısık ateşte yanmaya bırakın. Süreyi kendiniz belirleyin.

Devamı

SAĞLIK

Kilo vermenin rekorunu kırdı!

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’de yaşayan Christina isimli genç kadın 23 yaşında 321 kilo ağırlığındaydı. Şimdi ise bambaşka biri!

Kiloları yüzünden tamamen yatağa bağımlı olarak hayatını devam ettiren Christina doktor tavsiyelerini hayata geçirince ölümden döndü.

Yalnız başına yürüyemeyen, tuvalete gidemeyen ve dışarı çıkamayan genç kadının verdiği kilolardan sonra hayatı değişti. Doktorunun mide küçültme ameliyatı olması gerektiğini söylemesi üzerine bu tavsiyeye uyan genç kadın, akıl almayacak derecece kilo verdi.

Kilo vermeyi kafasına koyan Christina’nın ameliyat olabilmesi için önce biraz kilo vermesi gerekiyordu. Kilo verip, sağlığına kavuşmayı çok istediğini söyleyen genç kadın, ameliyat öncesi kendi çabalarıyla kilo vermeye başladı. 

Başarılı bir ameliyatın ardından kilo vermeye ve hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmeye başlayan Christina, aşırı kilolu olan insanlara da ilham oluyor.Devamı

SAĞLIK

Depresyondan koruyan 6 egzersiz

Umut Doğan Yıldız

-

Kış depresyonunundan korunmak için 6 egzersiz tavsiyesi veriyoruz.

İlkbahar ve yaz aylarında çoğumuzda görülen pozitif enerji; kış başlangıcıyla beraber, havaların soğuması, gündüz saatlerinin kısalması gibi sebeplerle yerini hüzne hatta depresyona bırakabiliyor. Bu noktada egzersiz, tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi ruhsal problemlerle baş etmede de 7’den 70’e herkes için en etkili ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Fitness Danışmanı Murat Biçer, kış depresyonundan korunmak adına yapılabilecek egzersizler hakkında bilgi verdi.

Stresten nasıl kurtulunur?

Egzersiz yapın, pozitif kalın

Kış aylarında genellikle yoğun bir çalışma dönemi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle kış psikolojik olarak da daha güçlü olunması gereken bir dönemdir. Hava durumundaki değişikler de bazen bu durumu zorlaştırabilmektedir. Üstesinden gelinemeyen durumlarda stres yükünün artması depresyona kadar gidebilen psikolojik problemlere yol açmaktadır. Egzersizin fiziksel kapasiteye etkisinin yanı sıra bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve kalp damar sağlığı için de pozitif etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerin yansıması olarak sosyal hayat da olumlu yönde etkilenmektedir.

Haftada kaç saat egzersiz yapılmalı?

En az haftada 3 saat hareket şart!

Bireylerin yeteneklerini göz önünde tutarak hazırlanan ve kademeli olarak artan bir egzersiz reçetesi ile sağlık profilini iyi seviyelerde tutmak mümkün olabilmektedir. Haftada en az 3 saat yapılacak olan egzersiz seansları ile ilerleme gözlenebilmektedir. 3 saatten daha az yapılan egzersizin faydaları da kısıtlı kalmaktadır.

Seratonin ve adrenalin: Doğal mutluluk dopingleri

Psikolojik sorunlar için tıbbi tedaviye harcanan zaman ve maddi yükün yanı sıra azalan iş kaybını da unutmamak gerekmektedir. Psikolojik olarak kötü hissedilen dönmelerde hastalara ilaç tedavisinin yanında bilişsel ve davranışsal yöntemler de kullanılmaktadır. Davranışsal yöntemler olarak egzersiz, umut vaat eden bir müdahaledir. Egzersizin hormonların salınımı üzerine etkisi ile psikolojik sorunlardan korunmak mümkün olabilmektedir. Hareketle birlikte artan seratonin ve adrenalin gibi hormonlar vücut için doğal mutluluk dopingleridir. Son yıllarda yapılan birçok çalışma da bunu desteklemektedir. Bu çalışmalar egzersizin yararlarının uzun süreli olabileceğini de ortaya koymaktadır.

Ağır değil düzenli egzersiz mutlu ediyor

Psikolojiye olumlu etkileri, egzersizin süresi ve ağırlığına göre değil yapılma sıklığına göre değişmektedir. Örneğin haftada bir yapılan ve yüksek ağırlıklar içeren bir egzersiz programı yerine, daha hafif ancak gün aşırı yapılan hareketler psikoloji üzerinde daha olumlu etkiler sağlamaktadır. Motivasyon sağlandıktan sonra sporun bir alışkanlık haline getirilmesi de sosyal yaşam üzerine uzun vadeli etkiler sağlamaktadır. Ancak egzersiz programları kişinin yaşına, kronik hastalıklarına ve fiziksel kapasitesine göre belirlenmelidir. Bu nedenle seçilecek egzersiz ve uygulama süreleri uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Kış depresyonundan korunmak için yapılabilecek egzersizler şöyle sıralanabilir:

  1. Yürüyüş
  2. Koşu
  3. Pilates
  4. Fitness
  5. Yoga
  6. Yüzme

Devamı

Popüler