Bizi Takip Edin

SAĞLIK

30 YOLLA STRESTEN KURTULUN

-

 

Derdiniz ne olursa olsun, artık bitti. Geriliminizi azaltmanız ve tüm gününüzü daha huzurlu geçirmeniz için irili ufaklı tam 30 formül geliştirdik.

Stresin en kötü yanının ne olduğunu tam olarak söyleyebilmek çok zor… Sinirlerde ve damarlarda bir sıkışma mı; yoksa tırnaklara, hatta beyinciğe kadar uzanan bir gerilim mi? Masum bir çocuğun yüzüne inen bir tokat mı? Sevgilinize, arkadaşlarınıza patlayan bir öfke mi? Ya da erkekler tuvaletinde sessizce ağlamak mı? Pardon, bu sonuncusunu biraz yüksek sesle söyledik galiba! Zaten asıl mesele de stresin pek çok noktadan saldırıya geçebilmesi. Yani onu kontrol etmek, bastırmak, ona karşı bir zafer kazanmak istiyorsanız, aynı şekilde yanıt verebilmeniz gerekir. Bu yüzden biz de birkaç ayımızı, araştırmaları okuyarak ve uzmanlar arasında mekik dokuyarak geçirdik ve sizin için stresi defeden en iyi 90 yöntemi derledik. Doğrusu, böyle büyük bir yükle boğuşurken çalışırken, bizim de stres altına girdiğimiz anlar oldu. Ancak yazdıklarımızı bir yandan da uygulamaya başlayınca her şey çorap söküğü gibi geldi; tüm stresimiz gitti.

Ve çok iyi biliyoruz ki yakında sizinki de gidecek…

1 Daha çok portakal suyu için.

Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, günde 2 kez 200 miligram C vitamini verilen farelerin neredeyse hiç stres hormonu salgılamadıkları gözlenmiş. Eğer C vitamini fareleri rahatlatabiliyorsa, sizi neden rahatlatmasın ki? Günde 2 büyük portakal suyu, gereken C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

2 Telefonunuza bant yapıştırın.

Kuzey Carolina Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nin Tamamlayıcı Tıp Programı’ndan Susan Siegel, “Bu size telefonu cevaplamadan önce derin bir nefes almanız gerektiğini hatırlatsın. Böylece hem kendinizi daha iyi hissedecek, hem de telefonu daha güvenli bir ses tonuyla cevaplayacaksınız,” diyor.

3 Köpeğinizle oynayın.

New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, size ait olsun veya olmasın, dört ayaklı bir dost ile vakit geçirmenin, iki ayaklı bir dostla vakit geçirmeye oranla daha rahatlatıcı olduğunu gösteriyor.

4 Starbucks’a takılın.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, stresin erkeklerdeki kafein miktarını azalttığı ve bu nedenle gergin ve öfkeli bir hale getirdiğini gösteriyor. Arkadaş grubunuzla birlikte kafein takviyesi yapın, stresinizi azaltın.

5 Spor psikolojisi danışmanı

Alan Goldberg, “Önemli bir atış yapacağınız zaman parmaklarınızı sallayın. Bu hareket kol, el ve bileklerinizdeki gerilimi azaltır ve daima kontrol edebildiğiniz tek şeye (atış öncesi rutinine) odaklanmanızı sağlar,” diyor.

6 İşe bir radyo götürün.

Pennsylvania’daki Wilkes Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; iş yerinde müzik dinlemek stres seviyesini azaltıyor ve insanları birbirine yakınlaştırıyor.

7 Susun ve gülümseyin.

Konuşma yapacaksınız; ancak korkuyorsunuz. Media Training Worldwide’ın Başkanı T.J. Walker, “Gülümseyin, dinleyicilerinize bakın ve bir-iki saniye konuşmayın. Rahatlayacak ve rahat olduğunuzu, her şeyin kontrol altında olduğunu gösterebileceksiniz,” diyor. Böylece dinleyicileriniz de rahatlayacak ve durumu kontrol almanız mümkün olacaktır. Eğer kürsüye pandomim yapmak için çıkmadıysanız; artık konuşmaya başlayabilirsiniz.

8 Ellerinizle konuşun.

Walker, “İş görüşmesinde sakinliğinizi koruyabilmek için kollarınızı bacaklarınızın üzerine koyun, dirseklerinizi bükün, ellerinizi birbirine iyice yaklaştırın,” diyor ve ekliyor, “Bu sayede vücudunuz rahatlayacak, sizi sohbet kıvamında tutacaktır.”

9 Koşun, bisiklete binin, kum torbası yumruklayın.

Ne yaparsanız yapın, mutlaka yoğun bir egzersiz yapın. Araştırmalar, 33 dakikalık yoğun bir egzersizin, orta tempoda yapılan bir antrenmana kıyasla stresi daha fazla düşürdüğünü göstermekte. Artan 60 dakika da yanınıza kâr kalıyor.

10 Egzersizden sonra saunaya girin.

Çünkü Oklahoma State Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, egzersizlerini sauna ile birleştiren kişilerin, birleştirmeyenlere göre stresten çok daha iyi bir şekilde arındıklarını, rahatladıklarını ve kendilerini başarılı hissettiklerini ortaya çıkardı.

11 En sevdiğiniz şarkının sözlerini hatırlamaya çalışın.

Şehir adlarını plaka numaralarına göre sıralayın ya da çapraz bulmaca çözün. Bir şekilde zihninizi zorlayın. Yeter ki, sonuna varabileceğiniz işler olsun. Sonucuna bir türlü varamadığınız problemler stres katsayısını daha da yükseltecektir.

12 “Journey to Wild Divine” oynayın.

Bu bir bilgisayar oyunu ve bakın nasıl oynanıyor: Parmaklarınıza takılı üç adet biyo-sensör var. Stres seviyenizi ölçüyor ve gizemli yetenekleriniz bu seviyeye göre değişiyor. Ne kadar çok oynarsanız, duygularınızı o kadar iyi kontrol edebilmeye başlıyorsunuz.

13 Farklı bir bakış açısı geliştirin.

Derin bir nefes alın ve uzun uzun düşünün. Bu sizi uçurumun kenarından alacak, olayları farklı bir bağlamda, daha geniş bir perspektiften ele almanızı sağlayacaktır. Yapılacak işler listesinde bekleyen binlerce kalem artık o kadar da zor görünmüyor değil mi?

14 TV’deki bir yarışmada olduğunuzu hayal edin.

Otomobilin içinde ağlayan bir bebeği susturmaya çalışırken ya da buna benzer stres yükselten başka bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, “Havadan 100 bin YTL kazansam, acaba bu durumu gerçekten dert eder miydim,” diye kendinize bir sorun. Göreceksiniz, hızla rahatlayacak ve stres bulutlarını dağıtacaksınız.

15 Özür dileyin.

Kalabalık bir otobüstesiniz, çocuğunuz kıyameti koparıyor ya da benzeri bir durum. Çevrenizdekilerden özür dileyin. Bir anda havadaki stres bulutları dağılacaktır.

16 Affedin.

Uçağın içi tıka basa dolu. Bir bebek ağlıyor. Annesi telaş içinde insanları rahatsız etmemeye çalışıyor. Stanford Üniversitesi’nden Carl Thoresen, “Boş verin, başka birisinin davranışlarını kontrol edemeyeceğinizi kabul etmek kolay değildir; fakat stresi düşürmenin de en etkili yollarından biridir,” diyor.

17 Bahçenize ağaç dikin.

Yolunuzu kapatsa bile, boş duvarlara veya sonu görünmeyen bir asfalta bakmak yerine, daha hoş bir manzaraya sahip olmak, daima huzur verici olacaktır.

18 Çiçekleri sulayın.

Bitkilerle ilgilendiğiniz takdirde ne uzun bir zaman, ne de büyük bir yer kaybedeceksiniz. Aksine onlarla her ilgilendiğinizde, sizi kuşatan dünyayı unutacaksınız.

19 Banyo perdesi rengini attıysa siz de banyo perdesini atın.

Yerine yeşil veya mavi tonlarında yeni bir perde takın. Soğuk renkler daha rahatlatıcı olacaktır.

20 Doktor randevularınızı sabahın erken saatlerine alın.

Eğer bütün günü akşamüstü yaptıracağınız testi dert ederek geçirirseniz, stres seviyeniz yükselecektir. Sabah ilk işiniz bu olsun. Aksi takdirde randevunuza gidene kadar kortizol seviyeleriniz doğal olarak yükselecektir.

21 Meditasyon yapın.

Batı Virginia Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma çerçevesinde meditasyona katılan 35 kişinin stres seviyelerinde 3 ay içinde %45 azalma görüldü. Bu yüzden siz de günde sadece 10 dakikanızı sessizce oturmaya ve nefesinizi duymaya ayırın. İnanın zihninizi hızla boşaltacak ve yeni güne hiç olmadığınız kadar hazır başlayacaksınız.

22 Ayakkabılarınızı boyatın.

Psikolog Michael Nuccitelli uçağınız rötar yaptığında dolanıp durmanın, hatta yapacak bir iş bulmanın stresinizi düşüreceğini belirtiyor. Mesela, ayakkabılarınızı boyatabilirsiniz. Eğer bu dergiyi sürekli takip ediyorsanız, temiz ayakkabıların kadınların dikkatini hemen çektiğini biliyorsunuzdur.

23 Seyahat acentanızı arayın.

Özellikle de patron sizi yerden yere vurduğunda. Panik Bozuklukları Araştırma Programı yöneticisi Dr. Srini Pillay, “Bu hamle stres tünelinin ucundaki huzur ışığını göstermekle kalmayacak, çalışmanızı da iyileşecektir,” diyor ve ekliyor, “Ancak dikkat! Tatili fazla yakın bir gelecek için planlamak, patrona tepki gösterdiğiniz izlenimi bırakabilir. Zamanlamayı iyi ayarlayın.”

24Tenis topuna bir delik açın ve sıkın.

Ya da bulabiliyorsanız yeni çıkan stres toplarından alın. Bırakın tüm gerilim elinizde toplansın, sonra da uçsun gitsin.

25 Seks yapın.

Uzmanlar orgazmın beta endorfin (yani vücudun kendi ürettiği iyi huylu uyuşturucu) salgılanmasına yol açtığını belirtiyor. İyi bir orgazm tüm ağrılarınızı dindirecektir.

26 Nintendo Wii Fit’i ile yoga yapın.

Yoga yaparken salondaki tek erkek olmaktan şikâyetçi iseniz(!), bu işi evinizde de bu teknolojik yardımcı eşliğinde yapabilirsiniz. Hem kaslarınızı gevşetir, hem de yoga yaparken strese girmezsiniz!

27 Portföyünüzü kontrol edip durmayın.

Hong Kong’lu yatırımcılar üzerinde yapılan bir araştırma, sürekli hisselerini kontrol eden yatırımcıların daha çok stresli olduklarını ortaya koymuş. Bunun yerine eğitim alarak bilginizi artırın. Mali tabloya daha geniş bir açıdan bakabilenler daha huzurlu oluyor.

28 Yeni bir işe başladığınız gün, bir arkadaşınızı arayın ve gün boyunca birkaç kez kısa molalar verin.

Tempoyu düşürdüğünüzde yeni iş ortamınıza hakim olduğunuzu hissedeceksiniz. Bu da nihai olarak stres seviyenizin azalmasını sağlar.

29 Tahmin ettiğiniz varış saatine fazladan 10 dakika ekleyin.

Dr. Pillay, trafiğe takıldığınızda, gereken kişileri arayıp gecikeceğinizi bildirmenizi; ancak hesapladığınız varış saatinin üzerine fazladan 10 dakika daha ekleyerek bildirmenizi öneriyor.

30 10 dakika boyunca kız arkadaşınızın elini tutun.

Yapılan bir araştırma, sevgi dolu bir temasın, stresli durumlarda kan basıncını ve nabzı düşürdüğünü doğruladı. Araştırmada, sevgilisine dokunan kişilerin, dokunmayanlara kıyasla 2 kat daha fazla rahatladığı görüldü.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

5 erkekten 1’i kısır

Umut Doğan Yıldız

-

Erkek kısırlığı, toplumda her 5 kişiden 1’inde görülüyor. Erkeklerdeki kısırlığın nedenleri.

 Nedenleri arasında, beyinden salınan hormonlarda yaşanan sıkıntılar, testislerde üretim bozuklukları, üretilen spermlerin dışarı atılma aşamasında kanallar ile ilgili yaşanan problemler ve genetik sorunlar olabiliyor. İnsanlar tarafından çok bilinmiyor ancak toplumun %1’inde azoospermi ile karşılaşılıyor.

Azoospermi, menide hiç canlı sperm hücresi olmaması durumu. Bu durumun nedenindeki %40 oran kanal tıkanıklıklarının olması. Ayrıca kanalların doğuştan olmaması veya enfeksiyonlara bağlı olarak tıkanması gibi sorunlarla da karşılaşılabiliyor. Ancak yine de olgun sperm hücresi elde edilebiliyor ve özellikle tıkalı damarlardan girilerek sperm alınması veya kanal yok ise de testis dokusundan sperm alınması ile mikroenjeksiyon yapılarak çocuk sahibi olmak mümkün. Azoospermi durumlarının %60 kadarında ise testislerde üretim sorunu bulunuyor. Bu gibi durumlarda olgun sperm elde etmek ve çocuk sahibi olmak biraz daha zor olabiliyor.

Devamı

SAĞLIK

Acı oje tırnak yemeyi bıraktırır mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Kaygı düzeyi yüksek çocuklar, stresli ve baş edemeyecekleri bir durumla karşılaştıklarında, rahatlama amacıyla bazı davranışlar sergileyebilirler. 

Sürekli eleştiren, beklenti düzeyi yüksek bir ebeveyn karşısında, tırnak yeme davranışının gerginliğin habercisi olarak görülebileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Çocuğun tırnak yeme davranışını sürekli uyararak, bağırarak, acı oje sürerek, ödül veya ceza vererek çözemezsiniz” açıklamasında bulundu.

Çocukla kurulacak doğru iletişimin tırnak yeme alışkanlığı çözümü için atılması gereken ilk adım olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Yuva veya kreşe başlama, çocuğun oyun parkında baş edemeyeceği bir durumla karşılaşması sonucunda da benzer bir davranış görülebilir. Ayrıca ‘taklit ve modelleme ile öğrenmenin’ belirgin olduğu okul öncesi dönemde ise tırnak yeme basit bir taklit etme davranışı biçiminde de gelişmiş olabilir” dedi.

Tırnak yeme alışkanlığı ruhsal bozukluğun habercisi olabilir

Tırnak yeme sorununun nedenlerinin çok basit olabileceği gibi bu davranışın ciddi ruhsal bozuklukların da habercisi olabileceğine değinen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Tırnak yeme davranışı sırasında, öncesinde ve sonrasında, çocukta kendi saçını çekme ya da yolma, parmak emme veya diş gıcırdatma gibi davranışlar da görülebilir” şeklinde konuştu.

Çocuklarla karşılıklı konuşularak tırnak yeme sebebi anlaşılmaya çalışılmalı
Tırnak yeme davranışının altında yatan sıkıntı veya gerginlik yaratan bir durumun olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Tırnak yiyen çocuğa ‘Beni üzüyorsun, lütfen bunu yapma’ ya da ‘Bebek gibi davranıyorsun’ ‘Neden tırnaklarını yiyorsun?’ gibi ifadeler kullanılarak çocuk üzerinde ek bir stres faktörü oluşturulmamalı. Aksine çocukla karşılıklı konuşarak, stres yaratan durum anlaşılmaya çalışılmalı” açıklamasında bulundu.

‘Elini ağzından çek demek’ daha çok dikkat çekici olabilir

Küçük yaştaki çocuklar için, eline bir nesne vermek, ilgisini başka bir yöne kaydırmanın uygun olabileceğini söyleyen Figen Karaceylan Çakmakçı, “Elini ağzından çek yönergesi daha çok dikkat çekici olacağından davranışın devam etmesine neden olabilir. Tırnak yeme davranışı sergileyen çocuğun yaşı büyükse, çocukla iş birliği yapıp, davranışın ne zaman ve nerede olduğunu tespit etmeye yönelik bir çizelge yapılabilir. Davranışın belirginleştiği ortam ve durum tespit edildikten sonra önleyici yöntemler ve çözümler çocukla birlikte oluşturulabilir” dedi. Çakmakçı, sadece acı oje sürmenin tırnak yeme davranışını engellemediğini belirterek, davranışın nedenlerinin tam olarak anlaşılmadan ezbere bir çözüm üretmenin yanlış olduğunu vurguladı.

Devamı

SAĞLIK

Ofiste uyumayı önleyen besinler

Umut Doğan Yıldız

-

Yorgun uyanmak, işe başlayacak enerjiyi bulamamak, öğleden sonra çöken uyku hali gibi sorunlar, çalışanların sıklıkla tekrarladığı şikâyetlerin başında geliyor.

Bu sorunlarla başa çıkmak, zinde bir gün geçirmek, aktif ve üretken olmak sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve beslenme düzeni ile mümkün. Çalışanların en büyük sorunu, işe yetişme telaşı yüzünden kahvaltıyı atlamaları, çok geç yapmaları ya da sağlıksız seçimlerle geçiştirmeleri oluyor. Kahvaltı yapacak zaman bulamamaktan muzdaripseniz bir bardak süt içmek, peynirli bir sandviç ya da tost yemek hem vakit kazandırıyor hem de güne sağlıklı başlamanızı sağlıyor. Kahvaltı, sadece karbonhidrat ve yağ içeren besinler yerine protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinlerin de olduğu dengeli bir öğün içeriğine sahip olmalı. Poğaça, simit ve çay yerine peynir, yumurta, sebze içeren tam tahıl ekmekli sandviçler, süt, meyve gibi tamamlayıcılardan oluşan dengeli bir kahvaltı gününüzü daha iyi kontrol etmenize yardımcı oluyor. Ara öğünler ise sağlıksız atıştırmalıklar ile yapıldığında büyük kaloriler içeriyor. Atıştırma ihtiyacınız varsa yanınızda bulunduracağınız taze ve kuru meyveler, ceviz, kavrulmamış tuzsuz badem, fındık gibi kuruyemişler sağlıklı, besleyici ve beslenme kalitesini iyileştiren seçenekler arasında bulunuyor. Masanızda sürekli su bulundurmanız ve çay-kahve gibi içecekler dışında 6-8 bardak su tüketmeniz de sağlıklı beslenme açısından yararlı oluyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com