Bizi Takip Edin

FITNESS

30 DAKİKADA YAĞ YAKMA PROGRAMI!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Metabolizmanızı hızlandırma odaklı bu iki seri antrenmanla, yalnızca bir öğle yemeği süresinde vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

İtiraf edelim, bu antrenmanlar biraz zor. Ancak yarım saatlik bir irade gücüyle üstesinden gelebilir ve yağlarınızı sonsuzluğa uğurlayabilirsiniz.

ACIMASIZ 30

Vücut yağlarınızdan kurtulabilmek için ihtiyacınız olan şeyler bir halter ve yarım saatlik bir süre. Toplam 50 tekrar tamamlanıncaya dek halteri elinizden bırakmayın ve bir hareketten diğer harekete geçerken dinlenmeyin. Kulağa nasıl geliyor biliyoruz ama bu sayede kardiyovasküler sisteminize sinyal göndererek, antrenman sonrası fazla oksijen tüketimini tetikleyebilirsiniz. Bu da halteri bıraktıktan sonra bile yağ yakmaya devam edebileceğiniz anlamına geliyor. Haltere abartısız bir ağırlık yükleyin ve bu istasyon çalışmasını yapabildiğiniz kadar fazla tur ile tamamlayın.

01 DEADLIFT

10 TEKRAR

Powerlifting’ciler ile özdeşleşmiş bu hareket, bacaklarınızı, sırtınızı, merkez bölgenizi ve ön kolunuzu aynı anda çalıştırarak, metabolik eşiğinizi geçmenizi sağlayacak. Kollarınız düz ve omurganız doğal konumdayken squat pozisyonu alın (A). Halteri yukarıya doğru kaldırın. Halter dizlerinizi geçene dek kaval kemiklerinize yakın tutun. Ardından kalçanızı ileriye doğru iterek tamamen ayağa kalkın ve halteri üst bacağınızın önünde tutun (B).

02 BARBELL PRESS-UP

10 TEKRAR

Bu hareket üst vücudunuzdaki tüm kasları ve dengeyi sağlamaya çalışan karın kaslarınızı etkili bir şekilde geliştirir. Kollarınızı omuz genişliğinde açarak halterin üzerinde şınav pozisyonu alın. Başınızdan topuklarınıza düz bir çizgi oluşturun. Göğsünüzü haltere doğru alçaltın (A). Halterin yuvarlanmasını engellemek için merkez bölgenizi sıkın. Ardından kollarınız tamamen düz oluncaya dek kendinizi yukarıya itin (B).

03 BENT OVER ROW

10 TEKRAR

Halteri üstten tutuşla kavrayıp, hamstring kasınızda hafif bir esneme hissedene dek öne doğru eğilin. Bu hareket kanat ve biceps kaslarınızı çalıştırırken aynı zamanda vücudunuzun düşmesini engellediği için merkez bölgenizi de hiç
olmadığı kadar kuvvetlendirir. Kollarınızı aşağıya doğru uzatın (A). Halteri göğüs bölgenizin merkezine doğru kaldırın. Dirseklerinizi vücudunuza doğru sıkıştırın (B). Ağırlığı kontrollü bir şekilde indirin.

04 FRONT SQUA

10 TEKRAR

Şimdi quadriceps ve kalça kaslarınızın üzerinde durma vakti. Ayaktayken halteri çenenize doğru çekin ve hızlıca çevirerek dirseklerinizi halterin altına koyun. Halteri göğsünüze yaslayın ve ellerinizle iki yanından destekleyin (A). Üst bacağınız zemine paralel oluncaya dek squat yapın (B). Omurganızı doğal konumda tutarak bacaklarınız yardımıyla başlangıç pozisyonuna dönün. Hareket boyunca sırtınızı düz tutmaya özen gösterin.

05 OVERHEAD PRESS

10 TEKRAR

Bu hareketin öncelikli hedefi gösterişli omuz kasları inşa etmeniz. Bir önceki hareketin son squat’ını yaptıktan sonra, halteri bırakmadan ellerinizi omuz genişliğinden biraz daha fazla açın (A). Kollarınız tamamen düz olana dek halteri başınızın üzerine doğru kaldırın (B). Ardından kontrollü bir şekilde indirerek hareketi tekrar edin. Tüm hareketler sona erdikten sonra 60 saniye dinlenerek

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com