Bizi Takip Edin

FITNESS

3 ADIMDA DAHA BÜYÜK BICEPS

-

 

Kol kaslarınızı belirginleştirmenizi sağlayan bu yöntemlerle, tişörtlerinizin sınırlarını zorlayın.

1Sizi görmesek bile kol kaslarınızın yeterince büyük olmadığını söyleyebiliriz. Bundan nasıl mı bu kadar eminiz? Neredeyse herkes (vücut geliştirme yarışmacıları dahil) biceps kaslarını çalıştırırken büyük bir hata yapıyor. ABD’li fizyolog Chad Waterbury şöyle açıklıyor: “Biceps kaslarının gelişme prensibini anlamak zaman alır. Birçok kişi en zorlayıcı ağırlığı en son sette kullanır. Ancak büyüme potansiyeli fazla olan geniş kas liflerini çalıştırmak istiyorsanız, en zorlayıcı ağırlığı en başta kullanmalısınız.”

Kas Yapmanın Bilimi

Biceps kaslarınızı gün içinde kullandığınızda (poşet taşırken ya da antrenman yaparken), her zaman önce küçük (tip 1), sonra büyük (tip 2A ve 2B) kas lifleriniz çalışır. Tip 2, yani büyük kas liflerinizin sadece yüksek şiddete karşılık verdiğini belirten Waterbury, “Son setinizdeki gibi yorgunluktan dolayı yavaş ve dengeli çalışıyorsanız, sadece küçük kas liflerini etkilersiniz. Haliyle önce büyük kas liflerini çalıştırmanız gerekiyor” diyor.

İri Kollara Yelken Aç

Ağır kilolara ilk setten yüklenerek, kas lifleriniz tazeyken maksimum verim almanız gerektiğinin altını çizen Waterbury, “Daha fazla gelişme adına bu prensibi tüm kas grupları için benimseyebilirsiniz. Fakat hangi hedef için ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin biceps kasları adına en başarılı yöntem, yüksek gerilimli izometrik egzersizlerdir” diyor. Yani her bir sete hareketin zor noktasında başlamanız (inverted row egzersizine hareketin tepe noktasından başlamak gibi) ve klasik tekrarlarla devam etmeniz gerekiyor. Halk arasındaki “ne kadar fazla ağırlık kaldırırsan, o kadar büyürsün” inanışına da değinen Waterbury, “En büyük biceps kasları halkalı jimnastik yapanlarda olur ve onlar sadece kollarını tutunmak için kullanırlar” diyor.

Bir sonraki sayfada gösterilen egzersizlerden birini haftalık programınıza ekleyin ve altı hafta boyunca yapın. Bu hareketlerle biceps kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırabileceğinizi söyleyen Waterbury, “Biceps kasınızın altındaki brachialis ve ön kolunuzdaki brachioradialis kaslarını da etkileyerek büyüme potansiyelinizi artırabilirsiniz” diyor.

Sayfalar: 1 2

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com