YÜZME ANTRENMANI

Yüzme fitness seviyenizi artıracak antrenman programı. Aşağıdaki antrenmanı haftada 2 ya da 3 kez yapın. Bu çalışmayı yaptığınız günler ağırlık antrenmanı yapmayın.

ISINMA
50 metre serbest yüzme, 50 metre ayak vuruşu (eller vücudun önünde sabit), 45 metre çekiş (bacaklarınızın arasına bir yüzme tahtası sıkıştırın ve sadece kollarınızı kullanarak yüzün). Kendinizi fazla zorlamayın. Unutmayın, sadece ısınıyorsunuz.

ANA SET
25 metre yüzme, 15 saniye dinlenme

50 metre yüzme, 15 saniye dinlenme

75 metre yüzme, 15 saniye dinlenme

100 metre yüzme, 30 saniye dinlenme

75 metre yüzme, 30 saniye dinlenme

50 metre yüzme, 30 saniye dinlenme

25 metre yüzme, 30 saniye dinlenme

VURUŞ SETİ
25 metre sadece ayaklarınızı kullanarak yüzün. Hızınızı yavaş yavaş artırın. Durun ve 30 saniye dinlendikten sonra bunu tekrarlayın. Toplam 6 kere bunu yapabilmelisiniz.

DİNLENME SETİ
150 metre oldukça yavaş tempoda yüzün ve 1 dakika dinlenin.

TEST
Şimdi, 50 metre tüm gücünüzle yüzün ve birinden sizin için zaman tutmasını isteyin. Bu testi sürekli yaparak gelişiminizi takip edeceksiniz. Daha sonra bir ya da iki dakika dinlenin.

SOĞUMA
Çok yavaş tempoda 100 metre yüzün.

TOPLAM MESAFE: 100 METRE
Bu çalışmayı haftada üç kere yapın ve ana setinizde yüzdüğünüz mesafeyi her seferinde not etmeyi unutmayın. Daha sonra her yaptığınız çalışmada yüzdüğünüz mesafeyi artırmaya çalışın. Eğer antrenmanların sonunda haftada üç kere 2000 metre yüzebilecek duruma gelirseniz, yarışlara bile katılabilirsiniz demektir.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!