YENİLGİDEN DERS ÇIKAR

Rocky’nin de dediği gibi; önemli olan ne kadar sert vurduğun değil, ne kadar sert darbe aldıktan sonra yola devam edebildiğindir. Doğru taktiklerle bugünün yenilgilerini yarının zaferlerine dönüştürün.

rocky

1- Otopsi yapın

Başarısız mı oldunuz, yoksa sadece yenildiniz mi? Psikolog Dr. Jim Loehr, ilkinin hata kaynaklı olduğunu, diğerinin ise kontrolünüz dışında gelişebileceğini söylüyor. Sunumunuz kötü mü geçti? İyi olanla karşılaştırıp eksiklerinizi görün. Sizin yerinize arkadaşınız mı terfi aldı? Patronunuza, onda olup sizde olmayan özellikleri sorun ve not alın.

2- Neyi doğru yaptığınızı bilin

Ünlü bir araştırmada, bronz madalya kazanan Olimpik sporcuların gümüş alanlardan daha mutlu oldukları görüldü. Duydukları minnetin kaynağı ise, “Bir kişi daha beni geçseydi, hiç madalya alamayacaktım” şeklindeki düşünce tarzı. Küçük zaferler yenilginin darbesini hafifletir ve bir sonraki sefer için motive olmanızı sağlar

3- Olumsuzluktan ilham alın

“Acı yoksa zafer de yok” sözü klişeden ziyade bilimsel bir motto. Ancak bilim buna “travma sonrası gelişim” diyor. Olumsuz bir olaydan sonra yaşadıklarınızı yaratıcı ve faydalı bir amaca dönüştürmek elinizde. Kanseri yendikten sonra hastalığına dikkat çekmek ve bağış toplamak için koşan insanlar, buna en güzel örnek.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!