TRAŞ SONRASI CİLDİMİZİ NASIL KORURUZ?

trasBu traş ve cilt bakımı kurallarıyla bakterileri kapıda bırakın.

Kızarıklık, şişlik, sivilce ve tahrişler sinek kaydı bir traştan sonra birçok sorundan dolayı gerçekleşebilir. Fakat iyi haber: hepsi önlenebilir.

İlk sorulacak şu?: Jilet mi kullanıyorsunuz? Şişlikler genelde hassas bölgeleri traş ettikten sonra yaşanır. Sebebi ya bakteriyel jiletler ya da sakalı keserken aynı şekilde çeken tıkanmış traş bıçakları olabilir. İki durumda da, traş öncesi ve sonrası traş bıçağınızı alkol ile dezenfekte etmek doğru olacaktır. Gene de durum devam ediyorsa, traş bıçağının yerine traş makinelerini tercih edebilirsiniz.

Sakallarınızı makasla düzeltmek ya da koruyucu uçları olan elektrikli traş makineleri kullanmak sizi cilde verilen zararlardan koruyabilir.Fakat eğer şişkinlik ve kızarıklıklar devam ediyorsa, traş sonrası mikropları öldürmek ve gözeneklerine girmelerini engellemek için sıkılaştırıcı kremler kullanabilirsiniz. Antibakteriyel cilt kremleri sodyum içererek cildi rahatlatıp, nemliliği koruyabilir.

Eğer traş rutininiz traş makinesi dışında başka ürünler de içeriyorsa (yağ, krem ya da jel gibi) alerjik reaksiyonlar yaşamamak için muhteviyatlarını kontrol etmeniz gerekebilir. Eğer şüpheli bir durum hissediyorsanız, cilt sıkıntılarınız geçene kadar değiştirin veya kullanmayın.

Yukarıdakilerin hiçbirisi sizin işinize yaramıyorsa bir dermatoloğa görünmeniz doğru olacaktır. Traşta kullandığınız ürünleri ve içeriklerinizi doktorunuza gösterip beraber karar vermeniz gerekebilir.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!