TEKERLEKLİ SANDALYEYLE GÜNEY KUTBUNA ULAŞTI!

Aron Anderson, çocukluk dönemi kanser araştırmaları için donmayı göze aldı ve bizlere gerçek bir kol gününün neye benzediğini gösterdi.

aron-anderson

Çarşamba günü, Aron Anderson, güney kutbuna tekerlekli sandalye ile ulaşan ilk insan oldu.

Kutlama şampanyasını patlatmadan önce, Antartika’nın kenarlarından güney kutbuna kadar tam 640 kilometre katetti. Zorlu yolculuğunu, -30 santigrat derecede, tam 21 günde tamamladı.

Radio Sweden’a verdiği demeçte, Anderson, havanın rüzgarlı olmasından dolayı hissedilen sıcaklığın -36 santigrat derece olduğunu, ellerinin sürekli üşüdüğünü ve yüzünü kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

Anderson, 21 günlük yolculuğu boyunca kol kaslarını günde 10 saat çalıştırdı.

“Bu, 2.000 metrelik bir tırmanıştı ki bu çok zorluydu.”

kutup

Kollarını kullanmaya alışık olmasına rağmen, kutup noktasına ulaşabilmenin daha da zorlu olduğunu belirtiyor.

Anderson, sıradan birisi değil. İlham verici bu adam daha önce Paralimpik Olimpiyatları’nda yer almış, İsveç’ten Paris’e kadar tekerlekli sandalye ile gitmiş, Kilimanjaro Dağı’na tırmanmış, iki Stockholm Maratonu’nda ve bir Ironman’de yarışmış.

 

Bacaklarındaki kanser dolayısıyla operasyon geçirmesinin ardından, 9 yaşından beri tekerlekli sandalye kullanıyor.

Bu son projesi olan Pole of Hope’ta ise, İsveç Çocuk Kanseri Vakfı adına, yolculuğunda katettiği her bir metre için 1 Euro bağış toplamayı hedeflemiş ve 5 milyondan fazla İsveç Kronu toplamış. Asıl hedefi olan 6.4 milyon İsveç Kronu’na (yaklaşık 640.000 Euro) ulaşamadığı için de biraz üzgün.

Antrenman yapmak için mızmızlandığınız bir gününüzdeyseniz, umarız Anderson’un azmi size yeterli ilham kaynağı olmuştur.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!