mens health

SPORCU BESLENMESİ

Kaliteli bir beslenme programı oluşturmak için bilmeniz gereken pek çok şey var…

Dengeyi tutturun
Fitness ve vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız beslenme düzeninizin biraz farklılık göstermesi gerekiyor. Programınızı, özellikle %55 ilâ 60’ını karbonhidratlardan, %15 ilâ 20’sini proteinlerden ve %25 ilâ 30’unu ise yağlardan oluşacak şekilde düzenlenmelisiniz.

Deponuzu full’leyin  
Karaciğer ve kaslarda glikojen depoları yer alır. Egzersiz sırasında öncelikle kaslardaki, sonra da karaciğerdeki bu depolar yıkılmaya başlar ve bu da vücuda enerji sağlar. Karaciğerde açlık esnasında yaklaşık 60 gram glikojen bulunurken, bir öğünden sonra bu miktar 120 grama kadar ulaşabilir. Kaslardaki glikojen deposu ise daha fazladır. 70 kilogram ağırlığındaki bir bireyin kaslarında 200 ilâ 500 gram glikojen depolanır.

Nereden çıktı bu enerji?  
Uzun süreli koşu, bisiklet gibi spor dallarında enerji ihtiyacının %70’i yağlardan karşılanır. Ayrıca, yağların bu şekilde enerji olarak kullanılması ile kaslardaki glikojen depolarının boşalması da gecikmiş olur. Ancak, sporculara yüksek yağ diyeti önerilmez; çünkü vücudumuzda bir maratonu tamamlayacak kadar yağ zaten bulunur.

Vitamin şart!
Sporcular için A, C, E vitaminleri ve selenyum minerali önem taş›r, çünkü egzersizle birlikte vücutta oluşan serbest radikallerin oluşturduğu zararları önlerler.

Fitness
Gece boyunca aç kalmak karaciğer ve kaslardaki glikojen depolarını tüketir. Eğer sabahları kahvaltıyı atlarsanız, glikojen depolarınız düşük seviyede kalır ve bu da düşük spor performansı demektir. Halbuki yeterli bir kahvaltı ile glikojen depoları yenilenir, kaslara enerji sağlanır ve metabolizma hızlanır.

Paylaş...Facebook5Twitter0Google+0Pinterest0tumblrEmail
 

BİZİ TAKİP EDİN

EG(300x250)

FITNESS

SEKS & İLİŞKİLER

SAĞLIK

BESLENME & ZAYIFLAMA

 Yeni Antrenmanlar

 

 Uzman Görüşü

 

 Kazananlar Kulubü

 

 Makaleler

 

 SlideShow

 

 Seks İpuçları

 

 MH Kadını

 

 Komşu Kızı

 

 SlideShow

 

 Makaleler

 

 SlideShow

 

 

 Makaleler

 

 Takviyeler

 

 Sağlıklı Tarifler

 

 Diyet

 

 Uzman Görüşü

 

 SlideShow

 

 

YAŞAM

STİL & BAKIM

VİDEO

 

 Otomobil

 

 Ofis Politikası

 

 MH Haberler

 

 Spa

 

 

 

 Yeni Çıkanlar

 

 Bakım

 

 Stil İpuçları

 

 Uzman Görüşü

 

 Fitness Videoları

 

 Beslenme Videoları

 

WOMEN'S HEALTH |  MARIE CLAIRE |  MARIE CLAIRE MAISON |  ERKEXENGEL |  NEWBEAUTY |  HAYATIMDA BEBEK VAR |  TRENDSETTER İSTANBUL

© 2010 MAYA İLETİŞİM | Designed and Developed by Seda ÖZCAN Powered by MayaDijital