SPORCU BESLENMESİ

Kaliteli bir beslenme programı oluşturmak için bilmeniz gereken pek çok şey var…

Dengeyi tutturun
Fitness ve vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız beslenme düzeninizin biraz farklılık göstermesi gerekiyor. Programınızı, özellikle %55 ilâ 60’ını karbonhidratlardan, %15 ilâ 20’sini proteinlerden ve %25 ilâ 30’unu ise yağlardan oluşacak şekilde düzenlenmelisiniz.

Deponuzu full’leyin  
Karaciğer ve kaslarda glikojen depoları yer alır. Egzersiz sırasında öncelikle kaslardaki, sonra da karaciğerdeki bu depolar yıkılmaya başlar ve bu da vücuda enerji sağlar. Karaciğerde açlık esnasında yaklaşık 60 gram glikojen bulunurken, bir öğünden sonra bu miktar 120 grama kadar ulaşabilir. Kaslardaki glikojen deposu ise daha fazladır. 70 kilogram ağırlığındaki bir bireyin kaslarında 200 ilâ 500 gram glikojen depolanır.

Nereden çıktı bu enerji?  
Uzun süreli koşu, bisiklet gibi spor dallarında enerji ihtiyacının %70’i yağlardan karşılanır. Ayrıca, yağların bu şekilde enerji olarak kullanılması ile kaslardaki glikojen depolarının boşalması da gecikmiş olur. Ancak, sporculara yüksek yağ diyeti önerilmez; çünkü vücudumuzda bir maratonu tamamlayacak kadar yağ zaten bulunur.

Vitamin şart!
Sporcular için A, C, E vitaminleri ve selenyum minerali önem taş›r, çünkü egzersizle birlikte vücutta oluşan serbest radikallerin oluşturduğu zararları önlerler.

Fitness
Gece boyunca aç kalmak karaciğer ve kaslardaki glikojen depolarını tüketir. Eğer sabahları kahvaltıyı atlarsanız, glikojen depolarınız düşük seviyede kalır ve bu da düşük spor performansı demektir. Halbuki yeterli bir kahvaltı ile glikojen depoları yenilenir, kaslara enerji sağlanır ve metabolizma hızlanır.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!