SPOR SALONLARINDA NE KADAR ZAMAN KAYBEDİYORUZ?

Verimli olmak yerine boşa harcadığınız zamanlara inanamayacaksınız.

1Yaptığınız bir sürü şeyle, spor salonunda iyi bir antrenman çıkartmanız kolay olmayabilir: emailinizi kontrol etmek, bisiklet sınıfını kesmek, su molaları vermek. Aletlere ya da temizliğe ayırdığınız süreye bir şey demiyoruz tabi ki.

500 erkek arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, ortalama bir kişi en az 13 ayrı yoldan zaman kaybediyor. Nereden baksanız saatlik bir antrenmanın yarısı!

İstediğiniz vücutla sahip olduğunuz arasındaki fark bu sürelerde yatıyor olabilir.

2Teknolojik dikkat dağılması
Baş parmaklarınıza bir rahat verin!

 

Eğer rutin bir antrenmanınızda set ve tekrar araları yoğun bir mesajlaşmayla geçiyorsa kendinize sorun: Spor salonunda ne yapıyorum? Bu hareketlerle hem ağırlık çalışacağınız kıymetli zamanınızı, hem de spor salonu üyelik ücretinizi kaçırıyorsunuz.

En azından antrenmanınız bitene kadar ara vermeye çalışın. Ellerinizi telefonunuzda çekemiyor musunuz? Salona geldikten sonra uçak moduna geçin. Antrenman yapmak, mesajlaşmaktan önce gelmeli!

3Beklemek
Bir antrenman arkadaşı bulun

Araştırmadaki erkeklerin zamanlarının neredeyse %10’unu ekipmanı ayarlamak ya da beklemekle geçiriyor. ‘National Strength and Conditioning Association”den Nick Clayton’a göre en iyisi bir antrenman partneri bulmak. Setlerinizi bitirirken o ağırlıkların düzenlenmesinde yardımcı olabilir, hangi aletlerin boşaldığını size haber verebilir. Tabi siz de ona.

Ayrıca spor salonuna kendi havlunuzun dışında bir el avlusuyla gelin. Biri kendi terlerinizi silmek için diğeri ise başkalarınınkini.

4Etrafı kesmek ve konuşmak
Formunuza odaklanın

Setler arasında kısa konuşmalar iyidir fakat centilmen olur. Bu muhabbetler uzarsa tekinsiz biri gibi görünebilirsiniz.

Biri sizi lafa mı tutuyor? Müzik dinlemiyor bile olsanız kulaklık takın. Clayton’a göre bu muhabbete gelmediğinizi belli edecek bir sinyal gibi görülür. Eğer biri mesajı almıyorsa ona “Kusura bakma, bu ses kaydını iş için dinlemem lazım diyebilirsiniz.”

5Tembellik
Oyalanmayın

Dinleniyor olmanız efektif dinlenebiliyorsunuz demek değil. Özellikle egzersizler arasında koştururken dinlenmeleri uzatıyorsanız.

Standart bir rutin için tekrarlar arasında 60 ila 90 saniye arası dinlenme süreleri yerleştirmek makul olacaktır. ‘Bit Timer’ gibi akıllı telefon uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!