mens health

ŞARAP EKSPERİ OLUN

Eve gelen misafirlerinizi etkilemek için şarap hakkında bilmeniz gerekenler.

Ünlü amerikalı şarap uzmanı Paul Grieco’nun hazırladığı ipuçları ile herhangi bir şaraptan (ucuz olanlardan bile) maksimum tadı alabileceksiniz.

Kırmızı şarabı buzdolabına koyabilirsiniz. 

Evet, aynen beyazların yanına. Eğer bodrum katında şık bir şarap mahzeniniz yoksa (ki muhtemelen yok) kırmızı şaraplar evde aşırı ısınma riskiyle karşı karşıya kalırlar. Ilık bir ev ortamı ya da mutfakta sürekli çalışan fırın gibi nedenlerden dolayı kırmızı şaraplarınız pişebilir ve içlerindeki aromalar ölür.

Dikkat edin: Şişeleri buzdolabında unutmayın. Henüz açılmamış olabilirler ama şişe mantarları buzdolabının soğuk havasında kuruyup hava sızdırmaya başlayabilir. Gerçi bunun gerçekleşmesi için iki yıl gibi bir süre gerekiyor.

Kırmızı şarabı serin,beyaz şarabı biraz ılık servis edin.

Kırmızı şarap oda sıcaklığında servis edildiğinde içindeki alkol şarabın kendi tadını bastırabilir. Buzdolabından direkt çıkarılıp servis edilen bir beyaz şarap da aromasını ortaya koymak için fazla soğuk olabilir.

Hazırlayın: Eğer kırmızı şarap oda sıcaklığındaysa servis etmeden önce 30 dakika buzdolabına koyun. Eğer buzdolabındaysa bir saat önce çıkarıp dışarıda bekletin. Dolaptan çıkan beyaz şarabı 20 dakika bekletmeniz yeterli.

Ucuz şarabın lezzetini artırabilirsiniz.

Hiç şarabınızı açıp bardağa boşalttıktan sonra acı yeşil çay tadı aldınız mı? Şişeyi açar açmaz şarabı kadehe koymayın. Zira içeriğindeki tanin maddesinin olgunlaşmama ihtimali olabilir. Biraz zaman ve hava ile bunu düzeltme şansınız var. 

Onarın: Şarabın tadı asitli gibiyse, jargonda ‘karaf’ adı verilen geniş dipli cam bir sürahiye boşaltın. Bu esnada başka bir şişenin tadını çıkarın. Birkaç saat sonra ilk şarabın tadına bakabilirsiniz. Hâlâ hoşunuza gitmediyse sorun şarabın kendisinde olabilir.

Paylaş...Facebook2Twitter0Google+0Pinterest0tumblrEmail
 

BİZİ TAKİP EDİN

EG(300x250)

FITNESS

SEKS & İLİŞKİLER

SAĞLIK

BESLENME & ZAYIFLAMA

 Yeni Antrenmanlar

 

 Uzman Görüşü

 

 Kazananlar Kulubü

 

 Makaleler

 

 SlideShow

 

 Seks İpuçları

 

 MH Kadını

 

 Komşu Kızı

 

 SlideShow

 

 Makaleler

 

 SlideShow

 

 

 Makaleler

 

 Takviyeler

 

 Sağlıklı Tarifler

 

 Diyet

 

 Uzman Görüşü

 

 SlideShow

 

 

YAŞAM

STİL & BAKIM

VİDEO

 

 Otomobil

 

 Ofis Politikası

 

 MH Haberler

 

 Spa

 

 

 

 Yeni Çıkanlar

 

 Bakım

 

 Stil İpuçları

 

 Uzman Görüşü

 

 Fitness Videoları

 

 Beslenme Videoları

 

WOMEN'S HEALTH |  MARIE CLAIRE |  MARIE CLAIRE MAISON |  ERKEXENGEL |  NEWBEAUTY |  HAYATIMDA BEBEK VAR |  TRENDSETTER İSTANBUL

© 2010 MAYA İLETİŞİM | Designed and Developed by Seda ÖZCAN Powered by MayaDijital