SADECE HAFTA SONLARI MI ANTRENMAN YAPIYORSUNUZ?

Antrenmanlarınızı tamamen hafta sonuna sıkıştırıyorsanız, bu yazıya kulak verin.

fitness-antrenman

Normalde, insanlara haftada düşük yoğunluklu minimum 2.5 saat egzersiz yapmaları ya da minimum 75 dakika yoğun antrenman yapmaları öneriliyor. Bazı insanlar ise bu süreyi haftanın geneline yaymaktan ziyade, hepsini hafta sonlarına yığmayı seçiyorlar.

Birleşik Krallık’taki Loughborough Üniversitesi araştırmacıları da bu konuyu mercek altına aldılar.

64.000 yetişkinin verilerini incelediklerinde, araştırmacılar, haftalık egzersizlerini hafta sonundaki bir ya da iki güne sıkıştıranların herhangi bir nedene bağlı olarak, ilerleyen 18 yıl içerisinde hayatlarını kaybetme ihtimallerinin, hiç egzersiz yapmayanlara kıyasla %30 daha az olduğu sonucuna vardılar. Ayrıca, kalp hastalığına bağlı olarak hayatlarını kaybetme ihtimalleri %40, kanserden hayatlarını kaybetme olasılıkları da %18 daha düşüktü.

Mayo Clinic verilerine göre, antrenman yapmak iyi kolesterol seviyenizi yükseltirken, damarlarınızın tıkanmasına yol açan trigliseritleri de azaltıyor. Aynı zamanda kilonuzun kontrol altında tutulmasını da sağlıyor ve enflamasyonun yayılmasını önleyerek kanser ihtimalini de azaltıyor.

Hafif aerobik egzersizler bile tansiyonunuzu ve kolesterol yoğunluğunuzu iyileştiriyor; glikozun metabolize edilmesini 1 ya da 2 günlüğüne takviye ediyor.

Ortadaki basit bir matematik hesabı: Eğer antrenmanlarınızı haftanın 7 gününe yayarsanız, antrenmanın faydalarını daha çok görürsünüz. Antrenmanlarını haftanın tamamına yayanların (3 ya da daha fazla gün) ölüm risklerinin ve de kalp hastalığı ya da kansere yakalanma ihtimallerinin daha düşük olmasına şaşırmamak gerek.

Dahası, eğer 5-6 gün boyunca oturup, sonrasında aniden spor salonunun yolunu tuttuğunuzda sakatlık riskinizi de arttırıyorsunuz.

Bir miktar kilo fazlası olan kişiler ise daha fazla risk altında. Çünkü fazla kilolar, eklemlere ve bağ dokulara daha fazla stres yüklüyor.

 

Eğer spor salonuna sadece hafta sonlarında gitme şansınız varsa, bu yaptığınızın hiç antrenman yapmamaktan çok daha iyi olduğu konusunda içiniz rahat olabilir. Antrenmanlarınızı gün içerisine yayabiliyorsanız ne mutlu. Siz yine de salona gitmeyi ihmal etmeyin. Yapabiliyorsanız, hafta içlerinde yemek molası yürüyüşü de olsa bir egzersiz ekleyin.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!