ÖKSÜRÜK ŞURUBU NEDEN İŞE YARAMIYOR?

Öksürüğünüz geçsin diye içtiğiniz öksürük şurupları hakkında biraz gerçekleri konuşalım.

surup

Onca kez öksürük şurubu içmenize rağmen neden hala öksürüp durduğunuzu merak ettiniz mi hiç? Bunun nedeni, öksürük şuruplarının bir işe yaramaması olabilir mi? American Chemical Society tarafından hazırlanan Reactions’ta yer alan bir videoya göre, sorunun yanıtı evet.

Videoda konuşan bilim insanlarına göre, öksürük şuruplarının öksürüğü iyileştirme konusunda etkili olabildiklerine dair çok az kanıt var. Bu sonuca ise eldeki tüm verileri analiz ettikten sonra ulaşmışlar. Örneğin, 19 çalışmanın incelendiği bir değerlendirmede, söz konusu çalışmaların 15’inde reçetesiz öksürük ilaçlarının bir işe yaramadığı gözlemlenmiş.

Çoğu öksürük ilacında şu içerikler bulunuyor: Öksürük refleksini bloke etmek adına dekstrometorfan; mukozayı gevşeterek öksürmeyi kolaylaştıran guaifenesin; kan damarlarını daraltarak tıkanmaların önüne geçmeye yardımcı olan efedrin; boğazdaki hissiyatı dindirerek mukoza üretimini azaltan loratadin.

Araştırmacıların öksürük şuruplarına tam anlamıyla cephe aldıklarını da söyleyemeyiz: Bu içeriklerin bazılarının sakinleştirici etkileri olabilir; rahat uyumanızı ya da gün içerisinde daha rahat zaman geçirmenizi sağlayabilir.

Peki öksürüğü kesmek için daha etkili yöntemler ne olabilir? Bilim insanlarına göre, öksürüğünüzü birkaç adımda azaltabilirsiniz. Bol su için; bu sayede mukoza tabakası incelecek ve buna bağlı olarak da öksürme refleksiniz azalacaktır. Ayrıca pastil de kullanmaya devam edin.

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!