Bizi Takip Edin

anaslide

METROSEKSÜELLİK Mİ, TEDAVİ YÖNTEMİ Mİ?

-

 

Burun estetiği ameliyatları sadece görsel kaygılarda değil, burun tıkanıklığı ve horlama gibi fonksiyonel bozuklukları gidermek için de giderek daha çok erkek tarafından tercih ediliyor.

1

Tüm dünyada yapılan istatistikler gösteriyor ki, 2000’li yıllardan sonra estetik ameliyat yaptıran erkeklerin sayısında ciddi anlamda bir artış var. Erkeklerin en çok yaptırdıkları estetik operasyonlar arasında, estetik ve fonksiyonel amaçlı burun estetiği, bel çevresindeki yağlanmanın giderilmesi için liposuction, jinekomasti adı verilen erkeklerde meme büyümesi sebebiyle meme küçültme ameliyatı, göz kapağı estetiği ve yüz germe ameliyatları, botoks ve dolgular ile saç ekimidir.

Estetik operasyon yaptıran erkeklerin sayısındaki artışın başlıca sebebi “estetik ameliyat geçirip hiç ameliyat olmamış kadar doğal görünme” felsefesiyle yapılan ameliyatların başarılı sonuç vermesidir. “Doğal ve Fonksiyonel Burun Estetiği” yaklaşımı ile tüm dünyada otorite kabul edilen ve Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği (ISAPS) Başkan Yardımcısı ve Avrupa Rinoplasti
Derneği Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Nazım Çerkeş ile “Erkeklerde Burun Estetiği” üzerine konuştuk.

EN BÜYÜK ŞİKAYET HORLAMA
Ülkemizde, yüzde 70 ila 80 oranında burun tıkanıklığı problemi yaşandığını gözlemliyoruz. Bunun başlıca iki sebebi var: Burnu ortadan ikiye ayıran “septum” kıkırdağının büyüyerek deri altında eğrilmesi ve “konka” adı verilen burun etlerinin geniş olması. Bu iki oluşum, burun içindeki hava alma kanallarını daraltıyor ve burundan nefes almak zorlaşıyor. Konuşma, uyuma ve spor yapmada da zorluk yaşanıyor, kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda düşüyor.

Horlama şikâyetinin başlıca sebebi burun tıkanıklığı olan kişiler için burun estetiği ameliyatının gerçek bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Burun ameliyatları ile burundaki fonksiyonel
problemler giderilebiliyor. Bu nedenle burun tıkanıklığı yaşayan kişilere, estetik ameliyatlar tedavi olarak tavsiye edilir. Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı sırasında burna estetik olarak biçim
verilirken nefes alma şikâyetlerine yol açan kıkırdak eğrilikleri de düzeltilebilir, burun etleri küçültülebilir.

İSTER ESTETİK İSTER FONKSİYONEL AMELİYAT
Tüm estetik operasyonlarında olduğu gibi burun estetiği ameliyatı yaptıran erkeklerin sayısında da ciddi bir artış var. Sadece nefes alma ve horlama şikâyetlerini düzeltmek için başvurup estetik bir müdahale düşünmeyen erkek hastalarımız olduğu gibi tamamen estetik sebeplerle ameliyat olmayı isteyen hastalarımız da mevcut. Muayene aşamasında hastalarıma daha önce ameliyat ettiğim kişilerin öncesi ve sonrası fotoğraflarını gösteriyor, doğal görünüm elde etmenin benim için de çok önemli olduğunu vurguluyorum. Bütün operasyonlara hastalarımla birlikte karar veriyoruz.

ERKEKLERDE BURUN ESTETİĞİNİN AYRICALIKLARI
Burun estetiği ameliyatı sırasında burun küçültülebilir, burun kemeri azaltılabilir, burun ucu açısı değiştirilebilir ve kanatlar daraltılabilir. Bazı hastalarda yüzle uyumlu bir görünüm elde etmek için burna kıkırdak eklemeleri ile büyütme işlemleri de yapılabilir. Erkek hastalarda feminen bir görünüme sebebiyet vermemek için burun küçültme, daraltma, burun ucunu kaldırma girişimleri daha ölçülü uyguluyoruz. Muayene aşamasında hastanın fotoğrafı üzerinde simülasyon çalışması yapıyor ve burun şekline hasta ile birlikte karar veriyoruz.

TAMPONSUZ, AĞRISIZ, HIZLI İYİLEŞME SÜRECİ
Hastalarımın burun ameliyatı sonrası hemen hemen hiç ağrı duymadığını söyleyebilirim. 25 yılı aşkın süredir yaptığım operasyonlarda burun içine tampon koymadığım için çok ciddi bir burun
tıkanıklığı şikâyeti yaşanmıyor. Ameliyat sırasında hassas çalışıldığında dokular tahrip olmuyor,şişlik ve morluklar da asgari seviyede kalıyor. Hastalarımın yaklaşık yüzde 80’ininde, ameliyatın
4 ila 5 günü morluklar geçiyor. Toplamda 8 ila 9 gün içinde ameliyat oldukları anlaşılmayacak ölçüde iyileşiyorlar.

REVİZYON AMELİYATI ŞART MI?
Burun estetiği ameliyatı en incelikli estetik operasyonların başındadır. Operasyon sonrası elde edilen sonucun estetik ve doğal olması, burnun solunum fonksiyonunu sağlıkla yerine getirmesi gerekir. Başarılı bir sonuç elde edebilmek için cerrahın bilgi birikimi, deneyimi, el becerisi ve estetik görüşünün çok iyi olması şarttır. Tüm dünyada bu özelliklere sahip cerrahların sayısı az olduğundan burun ameliyatlarından sonraki düzeltme ameliyatı oranı oldukça yüksektir. Bu oran iyi cerrahlar için ortalama yüzde 10’lar seviyesindedir. Gururla ifade edebilirim ki benim yaptığım ameliyatlar için bu oran yüzde 1’lerdedir ve bu sorunlar da kısa operasyonlarla kolayca çözülebilmektedir.

PROF. DR. NAZIM ÇERKEŞ KİMDİR?
Burun estetiği ve burun revizyon ameliyatları konularında konferanslar vermek üzere uluslararası estetik cerrahi kongrelerine davet edilen Prof. Dr. Nazım Çerkeş, kongreler kapsamında özel olarak seçilmiş ilginç burun yapısına sahip kişilerde eğitim amaçlı ameliyatlar gerçekleştirir. Prof. Dr. Nazım Çerkeş, burun ameliyatında daha hassas müdahaleler uygulamak için “Dr. Çerkeş” markasıyla ABD’de üretilen ve tasarımını kendisinin yaptığı burun ameliyatı aletlerini kullanır. Bu aletler tüm dünyadaki plastik cerrahlar tarafından da tercih ediliyor. Dr. Çerkeş’in burun estetiği ameliyat teknikleri üzerine plastik cerrahlara yönelik eğitim amaçlı kitap ve dvd’leri de bulunuyor.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler