KULAKLIK NASIL TEMİZLENİR?

Kulaklığınızı temiz tutun ki, kulağınıza müzikten başka bir şey girmesin.

1

İşe giderken, işte çalışırken ya da egzersiz sırasında…Kulaklıklar her an her aktivitede hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Aynı zamanda, kulaklık kullanımı ile kulaklarımıza birçok mikrobu da davet etmiş oluyoruz. Dahası, ortak kullanıldığı taktirde bakterilerin insandan insana bulaşması da söz konusu. Hatta, kirli kulaklıklar yolu ile kulak enfeksiyonu oluşması bile mümkün. Bu tehlikeden korunmak için kulaklığını sürekli olarak temiz tutmanız lazım. Biz de sizler için kulaklık temizlemenin en pratik yollarını araştırdık.

Kulaklık nasıl temizlenir?

1- Tozunu alın

Kulaklık, kulak yolundaki sıcaklığı arttırır. Sıcaklık artışı meydana geldiği zaman kulakta daha fazla kir ve yağ birikimi oluşur. Bu etkenler egzersiz ile birleştiğinde ise bakteriler hızla yayılmaya başlar. Kuru bir diş fırçası yardımı ile kulaklığınızın metal kısmının üzerindeki ve oluşan çatlaklardaki kirleri alabilirsiniz. Diş fırçası yerine kulak çöpü de kullanabilirsiniz.

2- Bezle silin

İlk adımın ardından, bir miktar sabunu ya da deterjanı su ile karıştırıp bir püskürtme şişesinin içine koyun. Ilık su daha fazla işe yarayacaktır. Karışımı bir pamuk ya da bez üzerine püskürtün ve kulaklığınızı bu bezle silin. Kullandığınız bezin ya da pamuğun fazla su barındırmadığından emin olun. Nemli olması yeterli. Aksi taktirde, kulaklığınıza zarar verebilirsiniz. Ayrıca, sabun meselesini de abartmamanız lazım. Fazla sabun, kulaklık üzerinde tortular bırakabilir.

3- Silikonu ayırın

Eğer kulaklık silikonu kullanıyorsanız, bu parçayı ayırın. Kulaklık silikonu su ve sabun ile yıkanabilir.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!