DOĞRU KARIN ERİTME EGZERSİZLERİ

Göbeğinizi eritmek ve karın kaslarına sahip olmanın tek yolu mekik mi?
Bu klasik soruya cevap çok net:HAYIR! 
Merkez bölgenizi çalıştırdığınız hareketlerin çoğunda yer çekimine ve vücut ağırlığınıza karşı mücadele edersiniz. Peki, mekik  ve plank gibi hareketler baklavaları çıkarmak için gerçekten ideal çalışmalar mı?

Men’s Health fitness danışmanı Micheal Mejia’ya göre cevap olumsuz: “Vücut ağırlığıyla yapılan bütün merkez bölgesi hareketlerini yapıyor olabilirsiniz. Ancak güçlü bir merkez bölgesine sahip olmanın yolu squat, baş üstü pres ve deadlift gibi ağırlıklarla yapılan hareketlerden geçer. Bu kaldırışlar sırasında karın kaslarınız vücudunuzu dengede tutmak için 100 mekik çektiğimiz çalışmalardan bile daha sıkı bir şekilde çalışırlar.”

Ancak ABD’li antrenör John Santana bunun diğer karın hareketlerini tamamen bırakmanız anlamına gelmemesi gerektiğini ekliyor: “Bütün bu hareketler merkez bölgenizi farklı şekillerle çalıştırır. Mekik ve yan plank gibi hareketler karın kaslarınızı farklı açılardan çalıştırır. Ağırlıklarla yapılan hareketlerde karın kaslarınızın gücünü artırmak konusunda daha önemli rol oynarlar. Bu yüzden en ideali bu bölgenizi birçok farklı açıdan çalıştıran bir antrenman programı izlemektir.

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!