HORMONLARINI ELE GEÇİR

Daha iyi uyumak, daha enerjik olmak ve daha çok yağ yakmak için vücut kimyanızı dengeleyin.

Vücudunuz, Fortune 500 listesine girmiş bir şirkete benzer. Farklı yönetim katmanları, birlikte sorunsuz çalışması beklenen sistemler yığını ve arada birbiriyle çatışan tonlarca farklı hedef…
Yani fazlasıyla karmaşık bir yapı olduğu söylenebilir. Neyse ki bütün bunları tek başınıza idare etmek zorunda değilsiniz. Uyku döngünüzden, aldığınız kalorilerin ne kadarının yağa veya kasa dönüşeceğine kadar, işin büyük kısmını hormonlarınız yükleniyor. Güzel tarafı, söz de dinliyorlar. Tabii onları yönetmeyi bilirseniz. Bunu başardığınızda hem içeriden hem dışarıdan daha iyi bir adam oluyorsunuz. Sayfayı çevirin ve hormonlarınızın sizi imrendiğiniz adama nasıl dönüştürebileceğini öğrenin.

1
Açlık Düzenleyici
Girelin ve Leptin
Girelin ve leptin ikilisi, size sürekli olarak ne kadar yemeğe ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Beyninize acıktığınız haberini veren girelin hormonu mide duvarınıza konuşlanmıştır. Leptin ise yağ hücrelerinden salgılanır ve vücudunuza enerji stoklarınızın tam olup olmadığı konusunda haber gönderir. Her iki hormon da kan dolaşımında bulunur ve beynin hipotalamus bölgesinde etkilidir.
Sağlıklı bir adamın bedeninde, hangisinin değeri yükselirse yarışı o kazanıyor. Kendinize dikkat etmeyi bırakıp sağlıksız alışkanlıklar edindiğinizde, vücudunuz leptine karşı dirençli hale geliyor ve açlığa neden olan girelin hormonu galip geliyor.
UYKU SAATiNE SADIK KALIN Penn State Üniversitesi araştırmacılarına göre, geceleri altı saatten az uyuyan kişilerin iştah açıcı girelin seviyesi yükseliyor, buna karşın vücutlarındaki leptin seviyesi düşüyor. Cleveland Clinic’ten Dr. Ofer Reizes, hafta sonları açığı kapatmanızın bu dengesizliği telafi edemediğini söylüyor. Eğer düz bir karın istiyorsanız, her gece tavsiye edilen sürelerde uyumanız gerekiyor.

Metabolizma Güçlendirici
Tiroit Hormonları
Boyunda yer alan ve şekli yarasaya benzeyen tiroit bezi, T3 ve T4 hormonlarının üretiminden sorumlu. Bu hormonlar bütün vücudu dolaşarak hücrelere ne kadar enerji ürettiklerini ve tükettiklerini söylüyor. New York Üniversitesi’nden Dr. Steven Lamm, bunun bazal metabolizma hızınız (günlük egzersiz ve aktiviteleri dâhil etmeden öncesi) üzerinde belirleyici olduğunu söylüyor. T3 ve T4 hormon seviyelerinde küçük düşüşler bile metabolizmanın ağırlaşmasına ve kilo almaya yol açıyor. Eğer bu düşüş aniden olduysa, tümör veya Hashimoto hastalığı gibi otoimmün sistemle ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.
İYOT TÜKETİN Dr. Lamm, hızlı bir şekilde kilo aldıysanız doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ediyor. Basit bir kan testi ile tiroit bozukluğunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Tiroit bezi sağlığını korumak için besin yoluyla günde ortalama 150 mikrogram iyot almaya gayret edin. Vücudunuzun T3 ve T4 üretiminde çok önemli olan iyot için en temel kaynaklar, tuzlu suda yaşayan deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurta.

Sayfalar: 1 2 3

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!