HER GÜN 1 SELFIE ÇEKMEK SİZE MUTLULUĞU GETİREBİLİR

Mutluluk parmaklarınızın ucunda…

selfie

Akıllı telefonunuza bir gülücük atın. Neden mi? University of California’da yapılan yeni bir araştırma, selfie çekmenin modunuzu iyileştirdiğini söylüyor.

Araştırmacılar, katılımcıları 3 ayrı gruba ayırmış ve 3 hafta boyunca günde 1 adet fotoğraf çekmelerini istemiş.

İlk grup gülerken selfie çekmiş. İkinci grup, kendilerini mutlu eden şeyleri fotoğraflamış. Üçüncü grup ise kendilerinden ziyade başka birisini mutlu edeceğini düşündükleri fotoğraflar çekmiş ve çektikleri fotoğrafı da o kişiye yollamış.

Her bir gruptaki katılımcıların mutluluk seviyelerinde genel olarak artış yaşanmış. Fakat bu mutluluk seviyesinin, çekilen fotoğrafa göre değiştiği ortaya çıkmış.

Örneğin, selfie grubundaki katılımcıların kendilerine olan güvenlerinin, gülüşlerinin sahte olduğunu bilseler bile artış gösterdiği gözlemlenmiş.
Çalışmanın yazarı Sanna Ali’ye göre, kendinizi pozitif bir yüz ifadesine(gülmek gibi) sahipken görmek, stres hormonu kortizol seviyesini düşürebiliyor ve kendinizi daha mutlu, daha rahat hissetmenizi sağlayabiliyor.

Peki ya ikinci gruptaki katılımcılar?

Çalışmaya göre, bu gruptaki kişiler, hayatın pozitif yönünde daha iyi odaklanabiliyorlar.

Sizi mutlu edecek küçük şeylere odaklanmak için kendinize zaman ayırdığınızda da kendinizi mutlu hissediyorsunuz.

Biraz neşenizi bulmak mı istiyorsunuz? O halde telefonunuza sarılın ve bir selfie çekin. Ya da bir fotoğraf…Ya da ikisi birden.

 

Eğer bu fotoğrafın sevdiğiniz birisini mutlu edeceğini düşünüyorsanız da hiç düşünmeden gönderin. Paylaşmanıza da gerek yok. Bırakın galerinizde kalsın. Karşınıza gelince yine gülersiniz. Ali, bunun da size mutluluk vereceğini söylüyor.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!