HANGİ TAKVİYEYİ ALMALI?

 
 
Kreatin, amino asit, whey proteini, glutamin… Raflarda onlarca çeşit besin takviyesi var. Peki, bize en faydalı olanı hangisi?

Her ay sizlerden besin takviyeleriyle ilgili onlarca soru alıyoruz. Haliyle cevaplarını bulmak da boynumuzun borcu… En çok merak ettiklerinizi bir araya getirdik ve pek çok kulüp ve bireysel sporcuyla çalışan spor hekimi Dr. Aylin Çeçen Aksu’ya danıştık.

Çok sıkı ağırlık antrenmanı yapıyorum. Whey proteini mi yoksa amino asit mi almalıyım?

Antrenman öncesi BCAA (dallı zincirli amino asit), antrenman sonrası whey proteini öneririm. Sıkı bir antrenman yaparken vücut, enerji açığını özellikle dallı zincirli amino asitlerden karşılama yoluna gidebilmektedir. Bu nedenle ortamda BCAA bulunması uygun olur. Antrenman sonrası ise az önce çalışmış olan kasların, o sırada alınan proteinle onarılıp toparlandığını ve anabolik bir süreç (fırsat penceresi olarak adlandırılıyor) yaşandığını biliyoruz. Tabii ortamda yeterli protein ve insülin varsa. Bu yüzden antrenmanın hemen ardından whey proteini almanız gerekiyor. İnsülin hormonunun göreviyse aldığınız proteinin, hücrelerin içerisine hızla girmesini sağlamaktır. Vücudunuzun insülin salgılaması için de şeker alımı yapmanız gerekir. Bu yüzden whey proteinini meyve suyuyla birlikte için. Meyve suyundaki şeker vücudunuzun insülin salgılaması için yeterli olacaktır.

10 ay boyunca aralıksız olarak kreatin kullansam faydasını görür müyüm?

Hayır! Ben sporculara en çok altı hafta kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bu sürenin ardından en az üç hafta ara verip yeniden başlanabileceğini söylüyorum. Kreatinin gündeme gelmeye başladığı ilk yıllarda, günde dört kez beş gram alınması önerilirdi. Son yapılan araştırmalar sonucunda, 28 gün süreyle günde beş gram kullanıldığında da kaslardaki kreatin doygunluğunun optimum dizeye ulaştığı görüldü. Ancak kullanırken dikkat edin. Zira yükleme sırasında oluşan ödemin bazı spor yaralanmalarının riskini artırdığı düşünülüyor ki benim de gözlemlerim bu yönde.

Protein tozunu antrenmandan sonra hemen almakla daha sonra almanın arasında çok fark var mı?

Yoğun bir antrenmanın enerji depolarını (kas glikojeni) boşaltmasının yanında, kas hücrelerinde de hasara neden olduğunu biliyoruz. Antrenmanı izleyen ilk dakikalarda tüketilen 4:1 oranında karbonhidrat: protein içeren bir öğünün bu katabolik (karmaşık maddelerin daha basit maddelere ayrıştığı süreç) süreci anabolik (basit birimlerden karmaşık maddelerin yapıldığı süreç) sürece dönüştürdüğü de bilinen bir başka gerçek. Burada asıl önemli olansa zamanlamadır. Kaslara amino asit taşınması işini gerçekleştiren, kas proteini sentezini uyaran ve protein yıkımını azaltan insülin hormonudur. Kas hücreleri egzersiz sonrası yaklaşık 30 dakika süren bu ‘fırsat penceresi’ döneminde insülin hormonuna karşı çok hassastır. Zirvenin 30 dakika civarında olduğu düşünülmektedir. Bu sırada alınan tercihen sıvı bir karbonhidrat-protein öğünü, hızla toparlanma ve kas yapımı sağlar. Araştırmalar egzersizden hemen sonra alınan böyle bir öğünün, üç saat sonra alınana göre üç kat fazla protein sentezi sağladığını göstermiştir. Süre uzadıkça insülin direnci başlamakta ve toparlanma süreci bozulmaktadır.

Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 gr (77 Servis)

%20 İzole ve %60 konsantre Whey protein içeriğine sahip olan Weider Premium Whey Protein Tozu ayrıca %25 oranında BCAA amino asit içeriğine de sahiptir. Saf formda 2 gr glutamin içerein Weider Premium Whey en çok tercih edilen protein tozlarının başında gelmektedir.

 

Grenade Defend BCAA 390 gr (30 Servis)

2:1:1 oranında BCAA ve Glutamin amino asit içeriğine sahip olan Grenade Defend BCAA’da, ayrıca pepit formda lösin, glutamin ve hindistan cevizi suyu ekstresi de bulunmaktadır. İçeriğindeki Hindistan Cevizi Suyu, elektrolit bileşenleri sayesinde sıvı dengesinin korunmasını sağlar. Bu da antrenman sırasında kondisyon düşüşünü minimuma indirir. Grenade Defend BCAA şeker içermez.

 

Power System L-Carnitine 3600 mg (20 Servis)

Sıvı formda olan Power System L-Carnitine içeriğinde dünyanın en saf ve kaliteli karnitini olarak kabul edilen Carnipure bulunmaktadır. 20 ampulden oluşan paket içerisinde bulunan her ampülde 3600 mg Carnipure Karnitin bulunmaktadır. En çok kullanılan yağ yakıcıların başında gelmektedir.

 

Scitec L-Glutamine Powder 600 gr (100 Servis)

Scitec L-Glutamine %100 saf ve serbest forma sahip bir amino asittir. Saf formu kana hızlı karışmasını sağlar. Uzun emilime sahip bir üründür. Özellikle yoğun egzersizler sonrası kaslardaki glutamin rezervlerinin hızlı şekilde tekrar dolmasını sağlar. Bu sayede antrenman sonrasında yıpranmış ve yorulmuş olan kasların hızla iyileşmesini ve toparlanmasını mümkün kılar.

 

Hardline NOX 2

Ağırlık antrenmanlarında daha fazla ilerleyemediğinizi düşünüyorsanız artık bir NOX ürünü kullanmanın vakti gelmiş demektir! Güçlü bir NOX (Nitrik Oksit) içeriğine sahip olan Hardline Nox , sporcuların damarlarını genişletme özelliği sayesinde kaslara normalden çok daha fazla besin ve oksijen taşınmasını sağlamaktadır. Kaslara ulaşan bu ek gıdalar sayesinde sporcular normalden çok daha fazla performans gösterebilmektedir. Hardline Nox 2 gibi ürünlerde genel olarak kafein bulunduğundan kullanılacağı gün kafein dozajına dikkat edilmelidir.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!