DOĞRU OMEGA-3

En sağlıklı besin takviyesini alabilmek için, içeriğinden üretimine kadar bilmek gerekir.

 

Bildiğiniz gibi Alzheimer, kalp hastalıkları, diyabet ya da kemik hastalıklarına karşı en büyük müttefikimiz olan omega 3 yağ asitlerinin en önemli kaynağı balıklar. Neyse ki yeteri kadar balık tüketemediğimiz zaman imdadımıza balık yağı takviyeleri yetişiyor. Ancak bu takviyelerden gerçek anlamda yararlanabilmek için ürün içeriğini iyi okumak ve en uygun olanını seçmek gerekiyor. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar.

 

Hangi balıktan üretiliyor?

Uskumrudan ringa balığına, somondan sardalyaya her çeşit balık, yağ üretiminde kullanılıyor. Hatta yosun yağından ve keten tohumundan bile takviye üretmek mümkün. Bu yüzden balık yağı alırken etikete bakarak kaynağını öğrenin.

 

Dozaj nasıl olmalı?

Balık yağının toplam miligram (mg) kısmını önemsemeyin ve onun yerine EPA ve DHA yağ asitlerinin miktarına odaklanın. İhtiyacınız olan, her doz başına en az 500 mg içeren bir omega 3 takviyesi kullanmak.

Sıvı mı kapsül mü?

Önünüzde iki seçenek var: kapsül ya da sıvı olanlar. Ancak ikisi de omega 3’ü kan dolaşımınıza taşımada aynı etkiyi gösteriyor. Yutması en kolay olanı seçin.

Etikette yazan oran nedir?

Takviyenizin içindeki EPA’nın DHA’ya oranı çeşitlilik gösterir. Ancak çoğundaki oran 3’e 2’dir ve bu da 500 mg’lık bir takviyede 300 mg EPA için 200 mg DHA bulunuyor demektir.

İçeriğinde sadece yağ asidi mi olmalı?

Omega 3 asidi vücudunuza girdiği an oksidasyon (maddelerin oksijenle kimyasal olarak birleşme süreci) yüzünden gücünü kaybediyor. O yüzden de ürününüzde mutlaka serbest radikallerin etkisini nötralize etmeye yarayan bir antioksidan olmalı. Tavsiyemiz E vitamini yani tokoferol içeren bir ürün almanız.

Geğirmeye neden olur mu?

Bu sorun balık yağı kapsüllerinin midede çözülmesi sırasında yaşanıyor. Rahatsız oluyorsanız ya bağırsak kaplamalı (enterik kaplı) tabletlerden alın ya da normal kapsüllerinizi buzdolabında tutun. İki strateji de balık yağının mide yerine bağırsaklarda çözülmesini sağlayacaktır.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!