DİZLERİNİZİ BİTİREN 4 ANTRENMAN

Koşu, dikkatli olmanız gereken tek egzersiz değil.

Eklemlerinizdeki ağrının nedeni antrenmanlarınız olabilir mi? Journal of Athletic Training’de yayınlanan yeni bir çalışmaya göre bazı sporlar diğerlerine göre dizlerinizde ciddi sıkıntılara yol açabiliyor.

Araştırmacılar, 3800 elit atlet ile gerçekleştirilen, spor ve diz osteoartriti (eklemlerinizin yıpranarak dengesizliğe ve acıya yol açması) arasındaki ilişkiyi inceleyen 17 çalışmayı analiz etti.

Buna göre, futbolcuların, uzun mesafe koşucuların, haltercilerin ve güreşçilerin diz osteoartritine yakalanma ihtimalinin, daha ‘elit’ sporlar yapanlara veya hiç yapmayanlara göre daha fazla olduğu gözlemlendi.

Daha da detaylandırırsak, araştırmacılara göre yüksek riskli sporları icra edenlerin, basketbolculara, atıcılara, boksörlere ve trakck&field’cılara göre 3 ile 7 kat daha fazla diz osteoartritine yakalanma ihtimalleri var.

Bu sporlar arasından halter, atletlerin dizleri için en büyük tehdidi oluştururken, onu futbol takip etti.

Araştırmanın sonuçlarına göre bu sporlar, yoğun egzersizler gerektiriyor ve eklemlerinize baskı uyguluyorlar. Bu baskı da diz sakatlıklarına neden olabiliyor.

“Bu sporların önemli birçoğunun yüksek sakatlık riski taşıdıklarını ve diz eklemlerinize yoğun baskı uyguladıklarını unutmamak gerekiyor” diye Reuters’e açıklıyor, Boston’da bulunan Tufts Medical Center’dan Jeffrey B. Driban. “Örneğin, olimpik maratoncuların diz eklemleri, standart bir koşucuya göre çok daha uzun mesafeleri kaldırmak durumunda kalıyor, ya da elit seviye bir haltercinin diz eklemleri, her bir tekrarda, ağırlık salonundaki klasik birine göre çok daha ciddi ağırlıkların altına giriyor.”

Eğer siz bir maratona hazırlanmıyorsanız, günlük koşunuz diz eklemlerinizi korumanıza ve kemiklerinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Aynı durum, ağırlık kaldırmanız için de geçerli. Averaj bir kişi için ağırlık kaldırması önemlidir, böylece kaslarınızı geliştirebilir ve sağlıklı kütlede kalabilirsiniz.

Sonuç olarak, dizlerinizde bir ağrı varsa, suçu illa en sevdiğiniz antrenmana atmanız gerekmiyor. Sadece, antrenman öncesi ısınmayı atlamayın, kendinizi çok zorlamayın ve dizlerinizde sıkıntılar yaratacak alışkanlıklardan kaçının.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!