BELİNİZİ BÜKEN DÖRT ALIŞKANLIĞINIZ

Tavsiyelerimize uyun ve belinizi ağrıdan uzak tutmayı başarın.

Hafta Sonu Hareket Ediyorsunuz

Yedi günün beşinde masa başından kalkmıyorsanız, Hospital for Special Surgery’den fizik tedavi uzmanı Dr. Alice Chen’ göre, omurganızı desteklemekle görevli
kaslarınız gerekli korumayı sağlayacak dayanıklılıkta olmaz. Daha sağlıklı ve ağrısız bel için egzersiz programınızı hafta içine de dağıtın.

Karın Bölgenizde Fazla Yağ Var

Fazla yağ belinize fazladan yük bindirir. Omurgada bulunan yağ da sinirleri spinal kanalda sıkıştırır. Bunu engellemek için güç toplayın: Harvard Üniversitesi’nde
yapılan bir çalışmada, günde 20 dk kuvvet antrenmanı yapan erkeklerin, kardiyo yapanlara göre daha küçük bir göbeği olduğu görüldü.

Ağırlık ile Yogayı Birleştiriyorsunuz

Omurga diskleri kolajenden oluşur. Back Mechanic kitabının yazarı Dr. Stuart McGill, yoga yaptığınızda kolajenin adapte olmak için yumuşadığını söylüyor.
Ancak ağırlık kaldırdığınızdaysa bu kolajen sertleşiyor. Ve bu iki disiplini birleştirmek sıklıkla bel ve sırt ağrılarına yol açıyor.

Alkolü Fazla Kaçırıyorsunuz

Dr. Chen alkolün iyileşme sürecini baltaladığını, disklere kan akışını azalttığını, omurga destekleyici kasları tahriş ettiğini ve sonuç olarak ağrıya yol açtığını söylüyor. İçkiyi günde iki kadehle sınırlandırın. Eğer dejeneratif disk hastalığınız veya bel fıtığınız varsa ağır içkiler iyileşmenizi engelleyebilir.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!